Hemanjiom tedavi merkezi
 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Hemanjiom Tedavisi
 4. /
 5. Hemanjiom geçer mi?
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Hemanjiom Geçer mi?

Genellikle doğuştan var olan bir tür damar benidir. Özellikle çok büyük olmayanların az bir kısmı kendiliğinden küçülerek kaybolabilir ama önemli bir kısmı giderek büyür. Bebek yakından takip edilmeli ilerleme eğilimi yoksa veya küçülüyorsa takibe devam edilmeli, büyüme eğilimi varsa tedavi başlanmalıdır. 6-7 yaşından sonra küçülür gibi bir görüş varsa da bu doğru değildir. Baştan itibaren ilerleme eğilimi varsa kesinlikle beklenmemelidir. Yine seyrek olarak bazı vakıalar ilaçla küçülebilmektedir.

Hastanın takibi nasıl yapılır ?

Takipte özel bir teknoloji kullanılmaz her evde bulunan fotoğraf makinesi bunun için yeterlidir. Büyüme varsa hızına göre haftalık yada aylık fotoğraf çekilmelidir. Fotoğraf mümkün olduğunda aynı şartlarda çekilmelidir. Mesela ağlarken çekilirse büyük görünebilir. Ayrıc çekim sıradında damar beninin yanına standart bir cisim yada tercihen cetvel konmalıdır bu sayede göz yanılmaları engellenmiş olur. Yine mümkün olduğunca hep aynı ışıkla ve aynı mesafeden çekilmeye çalışılmalıdır.

Derinliği fazla olan olgularda sadece fotoğraf yeterli olmayabilir çünkü kitle derin plana doğru büyümeye devam edebilir. Sadece yüzeysel kısım görüntülenerek yanılgıya düşmemek için aynı zamanda elle dokunulmalı ve değişim varlığında yada değişme yoksa bile 6 ayda bir doppler ultrasonografi daha seyrek olarak ta doktor önerisiyle anjiografi yapılabilir.

Hemanjiom Geçer mi ?
Evet doğru uygulamalarla tamamen geçer, önemli olan doğru doktor, doğru yaklaşım ve tecrübedir. Daha kapıdan girerken “bunun tedavisi çok zor, yapılmazsa ölür, ben en iyi hemanjiom doktoruyum” gibi yaklaşımla bebeğin ailesini korkutup astronomik rakamlarla ücret isteyen sağlık profesyonellerinden uzak durmalı bu işe bilimsel yaklaşan doktorlarla görüşmeniz halinde kesinlikle geçer.
Öncelikle, özellikle de bebek bir yaşına girmemişse dideral denenmeli, bir yaşını geçmişse, dideral ile geçmiyorsa ya da sorun küçükse direk aşağıdaki yöntemlere geçilmelidir.
Hastaların bir kısmında kendiliğinden düzelme görülebilmektedir, bu ihtimal göz ardı edilmeden bir süre takip yapılmalıdır.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

 • Lazer
 • İ.R.C
 • Radyo frekans
 • Köpük
 • ilaç enjeksiyonu (skleroterapi)
 • termokoagülasyonla
 • Cerrahi müdahale (ameliyat)

Damar beni kendiliğinden geçer mi?

Hemanjiom Büyür mü?
Bu sorunun cevabı net değildir çünkü büyüyebilir, değişmeden kalabilir veya küçülebilir, tüm bunlar kendiliğinden olabilir. Bir anlamda kendi başına davranır. Gnel eğilim büyüme şeklindedir, damar geliştirici faktör etkisiyle büyüme ihtimali yüksektir ve ilk bir yaşta kabaca davranışı görülebilir. Her ne kadar 7 yaşına kadar kendiliğinden küçülebilir dense de kendiliğinden küçülmesi daha seyrek rastlanan bir durumdur.

Büyüdüğü fark ediliyorsa en kısa sürede bu konuda yetkin bir uzmanın görüşü alınmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Tedavi planında öncelik propranolol içeren ilaç olacaktır. Gittiğiniz klinikte dideralin adını bile duymamış, daha kapıdan girerken “lazerle tedavi ederiz” şeklinde yaklaşan bir uzmanla karşılaşırsanız karar vermeden önce mutlaka başka bir uzmanın görüşünü aldıktan sonra karar verin. “hallederiz” şeklinde yaklaşanların en büyük özelliği de çocuğun ailesinin gözünü korkutup abartılı ücret istemeleridir.

 

39 Comments

Add a Comment
 1. Benim oğlum 4 aylık çilek hemenjiomu var .dr götürdük dideral başlaması.1 ay sonra tekrar kont var ama kolundaki çilek hemanjiomu kötü duruyor iyileşir mi yoksa boyle mi kalır bilmiyorum

  1. dideralle büyüme durursa tedaviye devam edilir.eğer büyümeye devam ederse diğer yöntemlerle tedavi etmek gerekir
   Op.Dr.Eren Ang

 2. Merhaba benim kızım 1 yaşında doğuştan çenesinden boynuna doğru uzanan kırmızı geniş bir lekesi var hemanjiyom olduğunu ve 3 yaşına kadar müdahale etmememiz gerektiğini söylediler ancak büyüme ya da bir küçülme olmadı bugüne dek müdahale etmeyerek doğru mu yapıyoruz ?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.müdahale edilmediği sürece iyileeşme şansı yok
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 3. Merhaba benim kızım 1 yaşına girdi doğuştan itibaren çenesinde kırmızı bir leke var büyüme olmadığını düşünüyorum ancak ölçerek takip yapmadık bugüne dek ilk doğduğunda 3 yaşına kadar müdahale etmemeliyiz geçer dediler ancak endişem devam ediyor bugüne dek hiç bir müdahale yapmamış olmamız doğru mu?

  1. büyümeden tedavi ettirmekte fayda var,çünkü büyüme hızı artabilir,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunu değerlendirip tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun.

 4. Merhaba benim oğlum şuan 20 aylık 3 aylıkken ensesinde hemanjiom çıktı ve ilk çıktığında ceviz büyüklüğündeydi sonra küçüldü biraz bugün düştü ve ensesindeki hemanjiom olan yerine vurdu ve tekrardan yine büyüdü

  1. tedavi ettirmenizi öneririm.0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim
   Doc.Dr.Onur Gürer

 5. iyi günler 5 aylık oğlumda çenesinden başlayarak sağ kulak arkasına ve boynunun bir kısmında hemanjiom var yeni doğduğunda doktora götürmüştüm fakat her hangi bir tedavi başlanmadı ve yanağının büyüdüğünü düşünüyorum ne yapmam gerekiyor

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 6. hocam merhaba kızım 3 aylık hemanjiom var doktora götürdüm büyümesini takip edin dedi. büyümese bile aldırabilir miyiz. yüzünde olduğu için endişeleniyorum

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim.tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

  2. Merhaba benim.kizimda 4 aylik burnunda var bende aldirmak isyiyorum.gececek.mi diye dusunmekten yoruldum.sizinle.iletisime.gevebiliriz .dr gider ve sonuc alirsaniz benid3 bilgilendirin lutfen

   1. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilir,fotoğraf gönderebilirsiniz
    Op.dr.Orhan Coşkun

 7. Merhaba dr bey,
  4 aylık kızımın başında Hemanjiomu var ve giderek büyüyor. Takip ede dr lar takip edilmesinin yeterli olduğunu söylüyorlar. Size de numaranıza fotoğrafını gönderip Bilgi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.durumunu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. benim kizimin gozunun yaninda var dogdugunda yoktu 15 gune kadar birsey cikmadi sonradan igne ucu kadar bi kirmizilik cikti gittikce büyüdü ve sisti tedavisi varmıdır

  1. 0542 295 52 54 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha net bilgi verebilirim
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 9. 1 yaşına kadar ilaç tedavisine iyi cevap alınır.propranolol tedavisini araştırın
  Op.Dr.Orhan Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder