Hemanjiom tedavi merkezi
  1. Ana Sayfa
  2. /
  3. Damar Beni Tedavi
  4. /
  5. Hemanjiom neden olur?
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Hemanjiom Neden Olur?

Savunmasız bir yavrunun dünyaya gözünü açması ile birlikte tanıştığı damar beni hastalığı maalesef şuana kadar nedeni tam olarak tespit edilememiştir. O nedenle hastalığın neden olduğu konusunda sizlere bilgi verip, koruyucu önlem almanızı defaatle istesek de maalesef bazı hastalıklarda bu mümkün olamayabiliyor.Bu güne kadar belirlenmiş tek sebep damar geliştirici faktör denilen maddenin fazla üretilmesidir. Vücudun yaptığı bu madde ilk bir yaşta en yüksek düzeylerdedir, bazı çocuklarda gereğinden fazla yüksek olur ve bir bölgedeki damarların fazla gelişmesine neden olur. Damarları geliştirici faktör denilen bu maddenin neden fazla oluştuğu izah edilememiştir, işte burada kişinin genetik kodlarının etkili olduğu düşünülmektedir.
Temel neden olan bu damar geliştirici faktörün tedavide de önemi vardır, dideral ya da içeriğindeki madde propranolol bu faktörün damarlar üzerindeki anormal ilerleme etkisini azaltarak hastalığın büyümesini yavaşlatır, durdurur veya küçültebilir.
Bu ihtimaller sebebiyle özellikle ilk yıl lazer, radyo frekans, skleroterapi, köpük tedavisi gibi agresif yöntemlere geçmeden önce dideral adlı ilacın denenmesi önerilir. Ancak dideral öyle eczaneye gidip alınıp kullanılabilecek ilaç değildir. Yan etkileri olması sebebiyle dozu çok dikkatli belirlenmesi gerekir. Bu da ancak bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından yapılabilir.

Kimler Risk Altındadır?
Neden olduğu konusunda onlarca bilimsel araştırmaya rağmen kesin bir sonuç ortaya konmamış olsa bile bilinen bir gerçek var ki o da hemanjiyom bebeklerde doğuştan görülen bir tür damarsal hastalıktır. Bu nedenle doğum yapacak anne babalar mutlaka damarsal ben hastalığı hakkında bilgi edinmeler, hastalığı ve belirtilerini yakından tanıyıp, bebeklerin dünyaya gelmesinden sonra hemanjiyom olup olmadıklarına dikkat etmeleri oldukça önem arz etmektedir.

Vücudun Her Yerinde Olabilir?
Araştırma yaptığınızda genelde yüz kısmında olan imajları görmüşsünüzdür. Fakat bir tür damarsal sorun olan damar beni vücudumuzda damarın olduğu her yerde görülebilir. El, ayak, kalça, göz, dil hatta iç organlarımızdan birisi olan Karaciğerde bile  bazı hastalıkların teşhisi için yapılan görüntüleme işlemlerinde rastgele tespit edilir. O nedenle aileler bebeklerinin tüm vücudunu inceleyerek damar tümörü olup, olmadığını kontrol etmemelidir.

Bebeğinde Hemanjiom Olan Ne Yapmalıdır?
Kırmızı bir nokta şeklinde ortaya çıkan benler ilerleme aşamasına girdiğinde portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Anne babalar çocuklarında kırmızı ben görmeleri halinde onu takibe altına almalı ilerleme olup olmadığını takip etmelidir. Büyüme olmuyorsa çok tehlike arz etmeyip kendiliğinden kaybolma ihtimali bulunuyor.

Hastalık Büyüme Sürecine Girerse Ne Olur?
Ailleler bebeklerindeki vakayı sürekli takip ettiklerinde gelişme olup olmadığını görürler. Bunun en kolay yolu 10 – 15 günde fotoğrafını çekip karşılaştırmaktır. Büyüme sürecine giren damar beni büyük bir tehlikenin habercisi olup, büyüme konusunda sınır tanımadan devam etmektedir. Öylesi yüz kısmında ortaya çıkan bir hemanjiom yüz kısmını tamamen kaplayıp gözleri kör edebilir. O nedenle risk sürecine girdiğini anladığınız anda hemen tedavi süreci başlamalıdır.

Damar beni neden olur

101 Comments

Add a Comment
  1. hayır sürebilirsiniz.daha çok korumanız gereken alan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder