Hemanjiom neden olur?

Hemanjiom Neden Olur?

Savunmasız bir yavrunun dünyaya gözünü açması ile birlikte tanıştığı damar beni hastalığı maalesef şuana kadar nedeni tam olarak tespit edilememiştir. O nedenle hastalığın neden olduğu konusunda sizlere bilgi verip, koruyucu önlem almanızı defaatle istesek de maalesef bazı hastalıklarda bu mümkün olamayabiliyor.Bu güne kadar belirlenmiş tek sebep damar geliştirici faktör denilen maddenin fazla üretilmesidir. Vücudun yaptığı bu madde ilk bir yaşta en yüksek düzeylerdedir, bazı çocuklarda gereğinden fazla yüksek olur ve bir bölgedeki damarların fazla gelişmesine neden olur. Damarları geliştirici faktör denilen bu maddenin neden fazla oluştuğu izah edilememiştir, işte burada kişinin genetik kodlarının etkili olduğu düşünülmektedir.
Temel neden olan bu damar geliştirici faktörün tedavide de önemi vardır, dideral ya da içeriğindeki madde propranolol bu faktörün damarlar üzerindeki anormal ilerleme etkisini azaltarak hastalığın büyümesini yavaşlatır, durdurur veya küçültebilir.
Bu ihtimaller sebebiyle özellikle ilk yıl lazer, radyo frekans, skleroterapi, köpük tedavisi gibi agresif yöntemlere geçmeden önce dideral adlı ilacın denenmesi önerilir. Ancak dideral öyle eczaneye gidip alınıp kullanılabilecek ilaç değildir. Yan etkileri olması sebebiyle dozu çok dikkatli belirlenmesi gerekir. Bu da ancak bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından yapılabilir.

Kimler Risk Altındadır?
Neden olduğu konusunda onlarca bilimsel araştırmaya rağmen kesin bir sonuç ortaya konmamış olsa bile bilinen bir gerçek var ki o da bu hastalık bebeklerde doğuştan görülen bir tür damarsal hastalıktır. Bu nedenle doğum yapacak anne babalar mutlaka damarsal ben hastalığı hakkında bilgi edinmeler, hastalığı ve belirtilerini yakından tanıyıp, bebeklerin dünyaya gelmesinden sonra hemanjiyom olup olmadıklarına dikkat etmeleri oldukça önem arz etmektedir.

Hemanjiom Nerede Olur?
Araştırma yaptığınızda genelde yüz kısmında olan imajları görmüşsünüzdür. Fakat bir tür damarsal sorun olan damar beni vücudumuzda damarın olduğu her yerde görülebilir. El, ayak, kalça, göz, dil hatta iç organlarımızdan birisi olan Karaciğerde bile  bazı hastalıkların teşhisi için yapılan görüntüleme işlemlerinde rastgele tespit edilir. O nedenle aileler bebeklerinin tüm vücudunu inceleyerek damar tümörü olup, olmadığını kontrol etmemelidir.

Bebeğinde Hemanjiom Olan Ne Yapmalıdır?
Kırmızı bir nokta şeklinde ortaya çıkan benler ilerleme aşamasına girdiğinde portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Anne babalar çocuklarında kırmızı ben görmeleri halinde onu takibe altına almalı ilerleme olup olmadığını takip etmelidir. Büyüme olmuyorsa çok tehlike arz etmeyip kendiliğinden kaybolma ihtimali bulunuyor.

Hemanjiom Büyürse Ne Olur?
Ailleler bebeklerindeki vakayı sürekli takip ettiklerinde gelişme olup olmadığını görürler. Bunun en kolay yolu 10 – 15 günde fotoğrafını çekip karşılaştırmaktır. Büyüme sürecine giren damar beni büyük bir tehlikenin habercisi olup, büyüme konusunda sınır tanımadan devam etmektedir. Öylesi yüz kısmında ortaya çıkan bir hemanjiom yüz kısmını tamamen kaplayıp gözleri kör edebilir. O nedenle risk sürecine girdiğini anladığınız anda hemen tedavi süreci başlamalıdır.

Damar beni neden olur
Hemanjiom Fark Edildiğinde Ne Yapılmalı?
En doğru yaklaşım yakından takip etmektir. Büyüme fark edildiği anda bu konuda uzman bir doktorun görüşü alınmalıdır. “büyüdüğünde kendiliğinden kaybolur” sözüne temkinli yaklaşılmalıdır, çünkü kendiliğinden küçülme çok seyrek rastlanan bir durumdur.

About admin

100 Yorum

 1. Merhaba 19 yaşındayım yanağımda hemanjiom var iğne ile tedavi oldum ama geçmedi bana bir zararı olmadığı ve görüntüsünden de rahatsız olmadığım tedavi olmaktan vazgeçtim. Yüzümü kremlerken hemanjiomun üstüne sürmeye çekiniyorum güneşten korumak için güneş kremi sürmemin bir sakıncası var mıdır ?

 2. pelin karakoyun

  Benim kızımın belinde sol spakulada kas ici hemanjiom var bir bucuk senedir büyüme olmuyor iki bucuk cm capinda büyüklüğü. Omurilikte vardi once bir bucuk yasindayken omurilikte kanama yapma sebebiyle ameliyat oldu.. Bacaklarinda his yoktu ameliyata girdinde..ameliyti basarili gecti ameliyttan sonra iki kez emar cekildi ve temiz cikti..suanda 6 yasinda..tekrarlama riski var demişti profosor beyin cerrahi.. Konturollerimizi cocuk cerrahisi yapiyor ..sunu sormak istiyorum tekrar beyin cerrahisi bolumune giymelimiyim. Tekrarlama riski oldugu icin emar cekilmeli mi ..ameliyat olmadan once bacaklarinda his olmayana kadar anlsilmamisti..
  .cevap alabilirsem cok sevinirimm.

 3. Merhaba benim 18 aylık kızım var arka bacağında homanjiyom var geciyo gibi dağıldı ama tam değil bişey yapmamız gerekirmi

 4. Merhaba benim torunumun kulak altında hemenjiom var ultrason iki ayda çektiriyoruz fakat buseferki 2
  Milim büyüme var doktor korkacak birşey yok dedi fakat ben tedirginmiş lütfen bana fikrinizi söylrmisiniz

 5. Mrb 2 aylik bebegimin gözünde hemanjiom var ve büyüyor. Gözün gelisimini de suanda neredeyse durdurdugu ve genel anaztezi ile gözüne iğne yapilmasi gerektiği söylendi cok korkuyoruz. Napmamiz gerekir

 6. 4aylik dudaginda hemanjiom var renginde acilma var ve buyumuyor ne yapilabilir

 7. Kizimda 2 aylıkken aniden ortaya çıktı ve gün geçtikçe büyüdü ilaçla tedavi ettiler Her yer herkes bilmiyor anlamıyorlar şuan izi çok az eski hali çok kötüydü

 8. 5 aylik kizimin hemanhiomu var büyüme yok fakat arada kaniyo ne yapmamiz gerekiyo

  • tedavi edilmesi gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendirip tedavisini yapabiliriz.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 9. Kızımın yüzünde ip inceliyinde kılcar damarlar var doktora gitmelimiyim

 10. 7haftalik bebegim dk hemanjiom dedi simdi findik buyuklugunde ama buyuyomus. Hangi tedaviyi uygulamamiz gerekiyo yardim ederseniz sevinirim.

  • propranolol tedavisini araştırmalısınız.1 yaşına kadar hemanjiomlar ilaç tedavisine genellikle iyi cevap veriyor
   Op.Dr.orhan Coşkun

 11. slm ben Mr çektirdim sonucunda C7 vertebra korbosunda 7 mm boyutunda hemanjiom mevcuttur denmis bu ne anlama geliyobilgilendirirseniz sevirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri