Hemanjiom tedavi merkezi
 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Hemanjiom Tedavisi
 4. /
 5. Büyüme Durumunda Ne Yapılmalı?
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Hemanjiom Büyümesi

Yeni doğan bebekler ile birlikte görülen hemanjiom zengin iyi huylu urlar olup, kalbin her atımında basınç artışı yaşarlar ve bu basınç sebebiyle büyüyebilirler. Tüm vakıalarda ilerleme olmayıp, aynı kalabilir ve kendiliğinden kaybolabilirler. Büyüme sürecine giren vakıalar ise tedavi edilmemeleri halinde ilerlemenin sınırı yoktur. Yani 1 mm olan bir kitle zamanla portakal büyüklüğüne ulaşabilir.

Hemanjiom Büyümesi Takibe Alınmalıdır?
Burada görev hiç şüphesiz anne babalara düşmekte olup, çocuğunuzda fark ettiğiniz sorunun ilerleme eğilimi iyi takip edilmeli hatta gözün yanılabileceği düşünülerek cetvel veya benzeri referanslarla görüntülenerek değişim daha objektif kriterlerle takip edilmelidir. Fotoğraf makinesi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Görüntüleme işlemi tercihen ayda bir yada daha sık yapılmalı ve alınan her fotoğraf 2-3 ay önce çekilenlerle kıyaslanmalıdır. Sadece bir önceki fotoğrafla kıyaslamak yanlış algıya sebep olabilir.

Büyüme Başlarsa Ne Yapmalıyım?
Hastalık büyüyorsa zaman kaybetmeden tedavisi konusunda teknolojik birikimi olan tecrübeli klinik yada doktorlardan uzman desteği alınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken sağlık ocağı ya da dahiliye uzmanlarına gitmek yerine konuyla alakalı branş olan çocuk doktoru, onkoloji uzmanları, kalp damar cerrahisi gibi uzmanlara müracaat etmek gerekir. Hastalığın teşhis ve tedavisi için tercih ettiğiniz doktor yada sağlık merkezi teknolojiye ve tecrübeye sahip olmalı yaklaşımı çok önemlidir. Çünkü yeterli tecrübesi olmayan birine gidildiğinde “şimdilik gözleyelim” gibi bir yaklaşımla daha da ileri gitmesine sebep olunabilir. Buda yanlış ve tavsiye edilmeyen bir uygulamadır.

Büyüme Durdurulabilir mi?
Hastaların bazılarında hiçbir şeye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden durur. Ama önemli bir kısmı büyüme eğilimindedir, yukarıda tarif edildiği şekilde yakından ve dikkatli takip ederken ileri gitme fark edilirse uzman doktor önerisi ile ve uzman doktor takibinde dideral tablet veya içeriği propranolol olan bir başka ilaç kullanılmalıdır.

Erken Dönemde Tedavisi Daha Kolaydır
Bütün hastalıklar gibi damar kaynaklı bu tür benlerin yada tümörlerin büyümeden iyileşmesi çok daha kolaydır. özellikle hayati organlara yakın olanların müdahalesi belli bir büyüklükten sonra imkansız hale gelebilmektedir. Örnek göz çevresinde ortaya çıkan ve büyüme sürecine giren hemanjiyomlar tedavi edilmezse gözleri kör edebilir. Böylesi durumlarda kesinlikle beklemek yanlıştır.

Hemanjiom Büyüme

Yukarda gördüğünüz vaka 1 yıl önce toplu iğne başı kadarken 1 senede bu büyüklüğe erişmiştir. Büyüme fark edildiği anda zaman kaybetmeden tedavisi başlanmalıdır. Hemangioma alanında sağlık hizmeti veren IDEA Klinik kalp damar cerrahisi uzmanları ve genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA sizlerden gelen sorulara yanıt vermektedir.

49 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba Bizimde kaşık bölgemizde hemanjiyon var Öncekine göre büyüdü.4 yaşındayiz.Nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. 0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,daha fazla büyümeden tedavisi yapabiliriz
   Doc.Dr.Onur gürer

 2. Merhabalar benim 3aylik bebegimin kafasının üstünde ve burun deliklerinin birinde hemanjiom var. İkisi de zamana büyüdü. Burun deliklerine biri tamamen kapanmak uEre. Nasıl bir tedası önerirsiniz. Ankara da nereye gitmemizi tavsiye edersiniz

  1. kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendirip uygunsa tedaviye başlayabiliriz.iletişim için Idea Klinik Ankara (Kızılay)
   Adres: Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
   TEL: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
   GSM: 0505 119 36 90
   Op.Dr.Nihat Aydın

 3. merhaba hocam oğlumun alnının üzerinde hemanjiom var. bir süredir takip ediyoruz büyüyor gibi. ne yapmalıyız

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhabalar benim bebegim ikiz.esi 28 gun yeni.dogan yogun bakimda kilo.eksikligi sebebi.ile kaldi dogumdan bir.hafta so.ra kasinda hemanjiom cikti doktorlar cildiyeye gosterin dediler hipokort krem verdi ben.kullanmaya korktum kortizon sebebi ile simdi.bebegim iki.aylik enine ve boyuna buyume yok ama yukari dogru.kabariyor nasil bi.tedavi.uygulanmali yardimci olur musunuz doktorlar iki.yasina kadar gecer dediler ama ben buyumesinden korkuyorum ne yapmaliYim

  1. 1 yaşına kadar ilaç tedavisine iyi cevap alınıyor.ilaçla tedavi yapan bir klinikle görüşmenizi öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder