Hemanjiom tedavi merkezi
  1. Ana Sayfa
  2. /
  3. Hemanjiom Tedavisi
  4. /
  5. Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Hemanjiom Tedavisi

Tedavide hastalığın düzeyi,yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Vücudun görünen her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. Bazen ciddi kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak, yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir. Bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damar kaynaklı olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir. Benign (iyi huylu) karakterdedir ancak hemanjiosarkom diye kötü huylu olan tipi de vardır ve çok seyrek rastlanır. Yöntemler bu sayfada özet halinde yazmaktadır ayrıntılı bilgiyi her yöntem için yazılan sayfadan alabilirsiniz.

Ameliyat (Özellikle İç Organlar da)
Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır, doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır.

İlaç enjeksiyonuyla tedavi
Sorunlu venleri yakıcı sklerozan madde venin içine enjekte edilir. İlaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren bir uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik. Skleroterapi tecrübeli ellerde yüksek başarıyla uygulanabilmektedir.

Köpük, Skleroterapi
Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek enjekte edilmesidir. Damar beninin içi tıkanmaktadır. Zaman alıcı ama risksiz sonuç alıcı uygulamadır. Geliştirilen tedaviler arasında en etkilisi olduğu söylenebilir.

Lazer
Şarap lekesi, gül lekesi, örümcek ağı denilen tipler gibi yüzeysel, orta düzeyde kabarık olanlar için kullanılır, yüksek ışığın tümörü tahrip etmesi esasına dayanır,aylık seanslar halinde uygulanır. Problemin genişliğine göre 5-15 seans sürebilmektedir.

İ.R.C (Elektrokoagülasyon)
kızıl ötesi ışınlarla ven içerisinde pıhtılaştırma oluşturan bir cihazdır. Yüksek ısı taşıyan ışığın damar yumağı olan alana uygulanmasıyla pişer, yok olur. Etkisi uygulama anında ortaya çıkar.Hemanjioma dokunulduğu anda kırmızı mor görüntü gider beyaza yakın renge bürünür.Tamamen ameliyatsız bir yöntemdir ve cildin üzerinden uygulanır.Hemanjiomda İRC tedavisi büyüklüğüne göre 1-3 seansta tamamlanır yani hastalık dar alandaysa bir seansta düzelir ancak geniş alana yayılıyorsa seanslar gerekebilir. Ciltten çok kabarık hemanjiomlarda tek başına yetersiz kalabilir bu durumlarda diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Özellikle küçük hemanjiomlarda çok pratik bir tedavi seçeneğidir.Tedavi tamamlandığında ya hiç iz kalmaz yada hafif yanık izi kalır burada uygulayıcının tecrübesi büyük önem taşır.

Termokoagülasyonla tedavi
Çalışma prensibi şöyledir; Ucu elektrik enerjisiyle ısınan metal çubuk hemanjioma dokunulur, dokunulduğu anda hemanjiomun içindeki kan 90-110 dereceye kadar ısınır, pıhtı haline dönüşür.Kanın pıhtı haline dönmesi tamamen yok olduğu anlamına gelir. Termokoagülasyonla hemanjiom tedavisi sonucu o anda görülen radikal bir tedavi seçeneğidir, 1 cm ve daha küçük tüm vakıaların tedavisinde güvenle kullanılabilir.

Hemanjiom Tedavi

İlaç (Kortizon ve Propranolol)
Bebek bir yaşına kadar hemanjiom genişlemesine neden olan geliştirici faktör hastalığın hızlı büyümesine neden olabilir. Bu maddenin etkisini dideral tabletle engellemek mümkün olabilir. Dideral ciddi yan etkileri sebebiyle doz ayarlaması iyi yapılması gereken bir ilaçtır ve kesinlikle bu konuda tecrübeli uzman tarafından doz belirlenmelidir. Eczacı veya konu komşu önerisiyle asla kullanılmaması gereken ilaçtır.

21 Comments

Add a Comment
  1. mailde göndermişsiniz,mailde verdiğiniz telefondan size ulaşılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder