İlaçla Hemanjiom Tedavisi

İlaçla Hemanjiom Tedavisi

Damar beni yada patolojik tanımlamayla damar tümörleri o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.

İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir. Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir, ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmaması halinde o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Hemanjiom Dideral Tedavisi

Çocuğun ilk bir yaşında vücutta salgılanan “damar geliştirici faktör” yüksektir, hemanjiomu olanlarda bu daha da yüksektir, hemanjiomun ilerlemesinin, büyümesinin veya genişlemesinin temel nedeni işte bu damar geliştirici faktördür.

Dideral denilen ilaç bu faktörün etkisini engellemektedir. Hemanjiomun hasta tarafından alınacak ilaçla tedavisinde beta bloker denilen gurup ilaçlardan propranolol kullanılır. Hastalar genellikle bebek olduğu için ilacın dozu çok önemlidir ve bebek büyüdükçe değiştirilir bu sebeple ilacın hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir. Dideral kutu adıyla eczanelerde vardır ancak asla hastanın kendi alıp kullanacağı bir türden ilaç değildir.

Çok ciddi yan etkileri olabileceği için çocuk hastaneye yatırılır, dozu yakın takiple belirlenir ve sorun çıkmayan doz belirlenir. Belirlenen doza evde devam etmek üzere taburcu edilir. Zaman zaman gerek hastalığı gerekse propranolol dozu belirlemek gerekirse değiştirmek için kontrole çağrılır. Başarı şnsı çok yüksek olmasa da kesinlikle denemeye değer bir tedavi seçeneğidir. “kendiliğinden küçülebilir” beklentisine girmeden ciddiye alınmalıdır.

Propranolol tedavisinde hemanjiomun büyüyüp büyümediği önemidir bu sebeple hemanjiomun büyüklüğü yakından takip edilmelidir.

Hemanjiom Takibi

Gerek tedavinin etkisini göremek gerekse etkisi kaldıysa daha etkili yötemlere geçmek konusunda karar vermek için takip önemlidir ve belli bir yöntem belirleyip bu şekilde takip yapılmalıdır. Hemanjiomun yanına cetvel konur, yaklaşık aynı mesafeden ve yaklaşık aynı ışıklı ortamda fotoğraf çekilir. Sonraki fotoğraflar yine aynı ışık altında, yaklaşık aynı mesafeden ve cetvelin pozisyonunu öncekiler gibi koyarak haftalık fotoğraflar çekilmeli ve kıyaslama yapılmalıdır. Konu komşunun “büyümüş” , “küçülmüş” gibi yorumları değerlendirmeye almadan objektif bulgulara göre karar verilmelidir. Bu ilacı kullanmaya rağmen büyüme devam ediyorsa fazla büyümesine müsaade etmeden kalıcı tedavilere geçilmelidir. Lezyonun hemen yakınına cetvel konursa takip işlemi daha objektif yapılmış olur.

Hemanjiom Dideral Kullananlar

Sonuçlarla ilgili çok farklı veriler vardır, kullanıcıların % 10 unda cevap alındığını yazan çalışmalar olduğu gibi % 70 olumlu cevap alındığını belirten çalışmalar da vardır. Sonuçta her sonuç o hastaya özeldir, denemeden bilinemez. Hayati organ yakınında değilse lazer, skleroterapi, köpük tedavisi, radyo frekans gibi agresif yöntemlere geçmeden önce bir süre denemek akıllıca olabilir. Tabi ki bu konuda tecrübeli bir doktorun öngörüsü daha güvenilir olacaktır.

Hemanjiom Büyür mü ?

Evet büyür ama bu büyüme vücudun büyümesine paralel olabildiği gibi çok daha hızlı da olabilir. Büyümenin hızlı olması tedavi başlamayı gerektirir, sorun hayati organlar komşuluğunda ise yani hayati tehlike arz ediyorsa dideral gibi tedaviler değil daha etkili tedaviler uygulanmalıdır.

Hemanjiom Bitkisel Tedavi
Bitkisel tedaviler diye aradığınızda neredeyse her hastalık için çeşitli öneriler görebilirsiniz, ne yazık ki bunları çoğu anlamsız ve hiçbir işe yaramayan önerilerdir. Hemanjiomda da bu tür öneriler görebilirsiniz ancak hiçbir etkisi olmayacağından ve boşa vakit kaybettireceğinden denemenize bile gerek yoktur.

Dideral Yan Etkileri

Yan etkileri sebebiyle doz ayarlaması hastane rtamında yapılmalıdır, şu yan etkiler olabilir
Bulantı
Kusma
Halsizlik
Baş dönmesi
Sersemlik
Uyuklama
Yorgunluk hissi
Doz ayarlaması yapılırken maximum etkiyi elde edecek ve minimum yan etki yaşatacak doz bulunmalıdır. Bu araştırma propranolol konusunda tecrübeli doktorlar tarafından yapılır.

 

About admin

181 comments

  1. Merhaba
    doktorunuza sormalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri