Hemanjiom tedavi merkezi
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

İlaçla Hemanjiom Tedavisi

Damar beni yada patolojik tanımlamayla damar tümörleri o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.

İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir. Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir, ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmaması halinde o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Propranolol İle Hemanjiom Tedavisi

Çocuğun ilk bir yaşında vücutta salgılanan “damar geliştirici faktör” yüksektir, hemanjiomu olanlarda bu daha da yüksektir, hemanjiomun ilerlemesinin, büyümesinin veya genişlemesinin temel nedeni işte bu damar geliştirici faktördür.

Dideral denilen ilaç bu faktörün etkisini engellemektedir. Hemanjiomun hasta tarafından alınacak ilaçla tedavisinde beta bloker denilen gurup ilaçlardan propranolol kullanılır. Hastalar genellikle bebek olduğu için ilacın dozu çok önemlidir ve bebek büyüdükçe değiştirilir bu sebeple ilacın hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir. Dideral kutu adıyla eczanelerde vardır ancak asla hastanın kendi alıp kullanacağı bir türden ilaç değildir.

Çok ciddi yan etkileri olabileceği için çocuk hastaneye yatırılır, dozu yakın takiple belirlenir ve sorun çıkmayan doz belirlenir. Belirlenen doza evde devam etmek üzere taburcu edilir. Zaman zaman gerek hastalığı gerekse propranolol dozu belirlemek gerekirse değiştirmek için kontrole çağrılır. Başarı şnsı çok yüksek olmasa da kesinlikle denemeye değer bir tedavi seçeneğidir. “kendiliğinden küçülebilir” beklentisine girmeden ciddiye alınmalıdır.

Propranolol tedavisinde hemanjiomun büyüyüp büyümediği önemidir bu sebeple hemanjiomun büyüklüğü yakından takip edilmelidir.

Hemanjiom Takibi

Gerek tedavinin etkisini göremek gerekse etkisi kaldıysa daha etkili yötemlere geçmek konusunda karar vermek için takip önemlidir ve belli bir yöntem belirleyip bu şekilde takip yapılmalıdır. Hemanjiomun yanına cetvel konur, yaklaşık aynı mesafeden ve yaklaşık aynı ışıklı ortamda fotoğraf çekilir. Sonraki fotoğraflar yine aynı ışık altında, yaklaşık aynı mesafeden ve cetvelin pozisyonunu öncekiler gibi koyarak haftalık fotoğraflar çekilmeli ve kıyaslama yapılmalıdır. Konu komşunun “büyümüş” , “küçülmüş” gibi yorumları değerlendirmeye almadan objektif bulgulara göre karar verilmelidir. Bu ilacı kullanmaya rağmen büyüme devam ediyorsa fazla büyümesine müsaade etmeden kalıcı tedavilere geçilmelidir.

Hemanjiom Dideral Kullananlar
Sonuçlarla ilgili çok farklı veriler vardır, kullanıcıların % 10 unda cevap alındığını yazan çalışmalar olduğu gibi % 70 olumlu cevap alındığını belirten çalışmalar da vardır. Sonuçta her sonuç o hastaya özeldir, denemeden bilinemez. Hayati organ yakınında değilse lazer, skleroterapi, köpük tedavisi, radyo frekans gibi agresif yöntemlere geçmeden önce bir süre denemek akıllıca olabilir.

Hemanjiom Büyür mü ?
Evet büyür ama bu büyüme vücudun büyümesine paralel olabildiği gibi çok daha hızlı da olabilir. Büyümenin hızlı olması tedavi başlamayı gerektirir, sorun hayati organlar komşuluğunda ise yani hayati tehlike arz ediyorsa dideral gibi tedaviler değil daha etkili tedaviler uygulanmalıdır.

Hemanjiom Bitkisel Tedavi
Bitkisel tedaviler diye aradığınızda neredeyse her hastalık için çeşitli öneriler görebilirsiniz, ne yazık ki bunları çoğu anlamsız ve hiçbir işe yaramayan önerilerdir. Hemanjiomda da bu tür öneriler görebilirsiniz ancak hiçbir etkisi olmayacağından ve boşa vakit kaybettireceğinden denemenize bile gerek yoktur.

Dideral Yan Etkileri
Yan etkileri sebebiyle doz ayarlaması hastane rtamında yapılmalıdır, şu yan etkiler olabilir
Bulantı
Kusma
Halsizlik
Baş dönmesi
Sersemlik
Uyuklama
Yorgunluk hissi
Doz ayarlaması yapılırken maximum etkiyi elde edecek ve minimum yan etki yaşatacak doz bulunmalıdır. Bu araştırma propranolol konusunda tecrübeli doktorlar tarafından yapılır.

 

146 Comments

Add a Comment
 1. Yarın dideral tedavisinin yanında deltacortil e b aslicaz ancak kaç ml suda e ritmeliyim bilemedim acil cvap

  1. 1tatlı kaşığı yada 1yemek kaşığı ile sulandırmak yeterli olur.

 2. Kızımın gözünde hemanjum var büyüyor nasıl gececek

  1. göz hastalıkları uzmanı görmeli.Dünya Gözden yardım alabilirsinz

 3. Merhabalar bebegimin doğduğunda hiç bir şeyi yoktu 1 ay sonra burnunun ucundan dudak üstüne kadar ince bir kırmızı çizgiyle başlayan hemanjiomu oluştu ve giderek kalinlasti 5 ay kadar sabit kaldı şu an 8 aylık burnunun ucu beyazlamaya ve birazda olsa incelmeye başladı tedavi sürecine 2 yaşına kadar başlamaktan yana değilim acaba gececekmi diye düşünüyorum sizinde görüşünüzü almak isterim

  1. büyümeden tedavi etmek daha iyi olur.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
   Op.Dr.Orhan Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]