Hemanjiom tedavi merkezi
 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Hemanjiom Tedavisi
 4. /
 5. İlaçla Hemanjiom Tedavisi
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

İlaçla Hemanjiom Tedavisi

Damar beni yada patolojik tanımlamayla damar tümörleri o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.

İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir. Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir, ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmaması halinde o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Propranolol İle Hemanjiom Tedavisi

Çocuğun ilk bir yaşında vücutta salgılanan “damar geliştirici faktör” yüksektir, hemanjiomu olanlarda bu daha da yüksektir, hemanjiomun ilerlemesinin, büyümesinin veya genişlemesinin temel nedeni işte bu damar geliştirici faktördür.

Dideral denilen ilaç bu faktörün etkisini engellemektedir. Hemanjiomun hasta tarafından alınacak ilaçla tedavisinde beta bloker denilen gurup ilaçlardan propranolol kullanılır. Hastalar genellikle bebek olduğu için ilacın dozu çok önemlidir ve bebek büyüdükçe değiştirilir bu sebeple ilacın hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir. Dideral kutu adıyla eczanelerde vardır ancak asla hastanın kendi alıp kullanacağı bir türden ilaç değildir.

Çok ciddi yan etkileri olabileceği için çocuk hastaneye yatırılır, dozu yakın takiple belirlenir ve sorun çıkmayan doz belirlenir. Belirlenen doza evde devam etmek üzere taburcu edilir. Zaman zaman gerek hastalığı gerekse propranolol dozu belirlemek gerekirse değiştirmek için kontrole çağrılır. Başarı şnsı çok yüksek olmasa da kesinlikle denemeye değer bir tedavi seçeneğidir. “kendiliğinden küçülebilir” beklentisine girmeden ciddiye alınmalıdır.

Propranolol tedavisinde hemanjiomun büyüyüp büyümediği önemidir bu sebeple hemanjiomun büyüklüğü yakından takip edilmelidir.

Hemanjiom Takibi

Gerek tedavinin etkisini göremek gerekse etkisi kaldıysa daha etkili yötemlere geçmek konusunda karar vermek için takip önemlidir ve belli bir yöntem belirleyip bu şekilde takip yapılmalıdır. Hemanjiomun yanına cetvel konur, yaklaşık aynı mesafeden ve yaklaşık aynı ışıklı ortamda fotoğraf çekilir. Sonraki fotoğraflar yine aynı ışık altında, yaklaşık aynı mesafeden ve cetvelin pozisyonunu öncekiler gibi koyarak haftalık fotoğraflar çekilmeli ve kıyaslama yapılmalıdır. Konu komşunun “büyümüş” , “küçülmüş” gibi yorumları değerlendirmeye almadan objektif bulgulara göre karar verilmelidir. Bu ilacı kullanmaya rağmen büyüme devam ediyorsa fazla büyümesine müsaade etmeden kalıcı tedavilere geçilmelidir.

Hemanjiom Dideral Kullananlar
Sonuçlarla ilgili çok farklı veriler vardır, kullanıcıların % 10 unda cevap alındığını yazan çalışmalar olduğu gibi % 70 olumlu cevap alındığını belirten çalışmalar da vardır. Sonuçta her sonuç o hastaya özeldir, denemeden bilinemez. Hayati organ yakınında değilse lazer, skleroterapi, köpük tedavisi, radyo frekans gibi agresif yöntemlere geçmeden önce bir süre denemek akıllıca olabilir.

Hemanjiom Büyür mü ?
Evet büyür ama bu büyüme vücudun büyümesine paralel olabildiği gibi çok daha hızlı da olabilir. Büyümenin hızlı olması tedavi başlamayı gerektirir, sorun hayati organlar komşuluğunda ise yani hayati tehlike arz ediyorsa dideral gibi tedaviler değil daha etkili tedaviler uygulanmalıdır.

Hemanjiom Bitkisel Tedavi
Bitkisel tedaviler diye aradığınızda neredeyse her hastalık için çeşitli öneriler görebilirsiniz, ne yazık ki bunları çoğu anlamsız ve hiçbir işe yaramayan önerilerdir. Hemanjiomda da bu tür öneriler görebilirsiniz ancak hiçbir etkisi olmayacağından ve boşa vakit kaybettireceğinden denemenize bile gerek yoktur.

Dideral Yan Etkileri
Yan etkileri sebebiyle doz ayarlaması hastane rtamında yapılmalıdır, şu yan etkiler olabilir
Bulantı
Kusma
Halsizlik
Baş dönmesi
Sersemlik
Uyuklama
Yorgunluk hissi
Doz ayarlaması yapılırken maximum etkiyi elde edecek ve minimum yan etki yaşatacak doz bulunmalıdır. Bu araştırma propranolol konusunda tecrübeli doktorlar tarafından yapılır.

 

158 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam hemqnjion olqn ablamin kizi 5 aylik ve tedaviye 2 gun once basladik ama bu deri altinda olandir size nasi ulasabiliriz

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin yada arayabilirsiniz

 2. Merhaba! Oğlum 5 yaşında yüzünde porto şarap lekesi var sol yanağında baya büyüktü göz altı ve dudak üstüne kadar vardı doğduktan sonra cildiye inceledi geçer dedi bizde geçer diye bu sene ye kadar bekledik renk mor olmaya başladı dudak çevresinde kayboldu hafif kızrmızılıkvar doktora götürdük ama bizekalıcı ve laZer dendi sizce ne yapmalıyım kafam çok karışık

  1. Merhaba,
   Şarap lekesi tedavisi uzun süren bir hastalıktır.tedavi edilse bile yznık izi kalabilir.tedavi uzun sürdüğü için mümkün olduğunca yaşadığınız yere yakın bir kurum araştırmalısınız.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilir,whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz, muayenemiz ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendirebiliriz

 3. Merabalar kizimin gozunun içinde ve kafasinda hemanjom var nasıl tedavi edilir daha kizim 4 aylik bana onerebileceginiz yada bir hastane varmi?

  1. Göz deki hemanjiomlarla göz hekimleri ilgilenir. Dünya gözü araştırın.kafasındaki hemanjiomn fotoğrafını gönderirseniz değerlendirebiliriz.05426210888 nolu telwfona whatsapptan fotoğraf gönderebilir,extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 4. Merhaba 2.5 aylık kızım var doğduğunda hemanjiom vardı çok az büyümeye başladı dr diderim verdi iyi gelirmi acaba kullanmakta çok kararsız kaldim kendiliğinden geçerlik kullanmasam

  1. Taviye cevap verip vermediğini zaten büyümenin durması ,gerilemesi ile siz gözlemleyebilirsiniz.yada 05426210888 nolu telwfona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,ayrıca extra bilgi ve muayene içinde randevu alabilirsiniz

 5. Merhabalar. Benim kizim 3 yasinda. Dogdugunda bir seyi yoktu fakat bir hafta icinde sol kolunda asi yerinin yaninda ve kasik bolgesinde hemanjiom olustu. Koldaki kucuk onemsemiyorum ama kasik bolgesindeki buyuk gittikcede buyudu. Kanama yapinca hastaneye yatirildi 10 gun kaldik diderale baslandi iki seneye yakin kullaniyoruz. Ama artik bana fayda etmiyor gibi geliyor acaba vicudu bu duruma alistimi? Ne yapmam lazim kalici cozum ariyorum yardimci olurmusuniz lutfen.

  1. Merhaba hem kolundaki hem de kaşık bölgesindeki hemanjiomun fotoğraflarını 05426210888 nolu telefona gönderin değerlendirelim, uygunsa tedavisini yapabiliriz. Bazı hemanjiomlar diderale cevap vermeyebilir

 6. merhabalar 2 yaşındaki kızına dideral verdi sırtında hemanjiom var emziriyorum herhangi bir sorun olur mu

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz

 7. Yarın dideral tedavisinin yanında deltacortil e b aslicaz ancak kaç ml suda e ritmeliyim bilemedim acil cvap

  1. 1tatlı kaşığı yada 1yemek kaşığı ile sulandırmak yeterli olur.

 8. Kızımın gözünde hemanjum var büyüyor nasıl gececek

  1. göz hastalıkları uzmanı görmeli.Dünya Gözden yardım alabilirsinz

 9. Merhabalar bebegimin doğduğunda hiç bir şeyi yoktu 1 ay sonra burnunun ucundan dudak üstüne kadar ince bir kırmızı çizgiyle başlayan hemanjiomu oluştu ve giderek kalinlasti 5 ay kadar sabit kaldı şu an 8 aylık burnunun ucu beyazlamaya ve birazda olsa incelmeye başladı tedavi sürecine 2 yaşına kadar başlamaktan yana değilim acaba gececekmi diye düşünüyorum sizinde görüşünüzü almak isterim

  1. büyümeden tedavi etmek daha iyi olur.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
   Op.Dr.Orhan Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder