İlaçla Hemanjiom Tedavisi

İlaçla Hemanjiom Tedavisi

Damar beni yada patolojik tanımlamayla damar tümörleri o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.

İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir. Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir, ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmaması halinde o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Hemanjiom Dideral Tedavisi

Çocuğun ilk bir yaşında vücutta salgılanan “damar geliştirici faktör” yüksektir, hemanjiomu olanlarda bu daha da yüksektir, hemanjiomun ilerlemesinin, büyümesinin veya genişlemesinin temel nedeni işte bu damar geliştirici faktördür.

Dideral denilen ilaç bu faktörün etkisini engellemektedir. Hemanjiomun hasta tarafından alınacak ilaçla tedavisinde beta bloker denilen gurup ilaçlardan propranolol kullanılır. Hastalar genellikle bebek olduğu için ilacın dozu çok önemlidir ve bebek büyüdükçe değiştirilir bu sebeple ilacın hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir. Dideral kutu adıyla eczanelerde vardır ancak asla hastanın kendi alıp kullanacağı bir türden ilaç değildir.

Çok ciddi yan etkileri olabileceği için çocuk hastaneye yatırılır, dozu yakın takiple belirlenir ve sorun çıkmayan doz belirlenir. Belirlenen doza evde devam etmek üzere taburcu edilir. Zaman zaman gerek hastalığı gerekse propranolol dozu belirlemek gerekirse değiştirmek için kontrole çağrılır. Başarı şnsı çok yüksek olmasa da kesinlikle denemeye değer bir tedavi seçeneğidir. “kendiliğinden küçülebilir” beklentisine girmeden ciddiye alınmalıdır.

Propranolol tedavisinde hemanjiomun büyüyüp büyümediği önemidir bu sebeple hemanjiomun büyüklüğü yakından takip edilmelidir.

Hemanjiom Takibi

Gerek tedavinin etkisini göremek gerekse etkisi kaldıysa daha etkili yötemlere geçmek konusunda karar vermek için takip önemlidir ve belli bir yöntem belirleyip bu şekilde takip yapılmalıdır. Hemanjiomun yanına cetvel konur, yaklaşık aynı mesafeden ve yaklaşık aynı ışıklı ortamda fotoğraf çekilir. Sonraki fotoğraflar yine aynı ışık altında, yaklaşık aynı mesafeden ve cetvelin pozisyonunu öncekiler gibi koyarak haftalık fotoğraflar çekilmeli ve kıyaslama yapılmalıdır. Konu komşunun “büyümüş” , “küçülmüş” gibi yorumları değerlendirmeye almadan objektif bulgulara göre karar verilmelidir. Bu ilacı kullanmaya rağmen büyüme devam ediyorsa fazla büyümesine müsaade etmeden kalıcı tedavilere geçilmelidir. Lezyonun hemen yakınına cetvel konursa takip işlemi daha objektif yapılmış olur.

Hemanjiom Dideral Kullananlar

Sonuçlarla ilgili çok farklı veriler vardır, kullanıcıların % 10 unda cevap alındığını yazan çalışmalar olduğu gibi % 70 olumlu cevap alındığını belirten çalışmalar da vardır. Sonuçta her sonuç o hastaya özeldir, denemeden bilinemez. Hayati organ yakınında değilse lazer, skleroterapi, köpük tedavisi, radyo frekans gibi agresif yöntemlere geçmeden önce bir süre denemek akıllıca olabilir. Tabi ki bu konuda tecrübeli bir doktorun öngörüsü daha güvenilir olacaktır.

Hemanjiom Büyür mü ?

Evet büyür ama bu büyüme vücudun büyümesine paralel olabildiği gibi çok daha hızlı da olabilir. Büyümenin hızlı olması tedavi başlamayı gerektirir, sorun hayati organlar komşuluğunda ise yani hayati tehlike arz ediyorsa dideral gibi tedaviler değil daha etkili tedaviler uygulanmalıdır.

Hemanjiom Bitkisel Tedavi
Bitkisel tedaviler diye aradığınızda neredeyse her hastalık için çeşitli öneriler görebilirsiniz, ne yazık ki bunları çoğu anlamsız ve hiçbir işe yaramayan önerilerdir. Hemanjiomda da bu tür öneriler görebilirsiniz ancak hiçbir etkisi olmayacağından ve boşa vakit kaybettireceğinden denemenize bile gerek yoktur.

Dideral Yan Etkileri

Yan etkileri sebebiyle doz ayarlaması hastane rtamında yapılmalıdır, şu yan etkiler olabilir
Bulantı
Kusma
Halsizlik
Baş dönmesi
Sersemlik
Uyuklama
Yorgunluk hissi
Doz ayarlaması yapılırken maximum etkiyi elde edecek ve minimum yan etki yaşatacak doz bulunmalıdır. Bu araştırma propranolol konusunda tecrübeli doktorlar tarafından yapılır.

 

About admin

179 comments

 1. Hakan Üstündağ

  Merhaba Hocam
  Benim yüzümde 5 cm capında hemonjiıon var bunun içi dideral ilaçını kullanabilir miyim
  ilginiz için teşekkur ederim

  • Merhaba,
   Dideral daha çok çocukluk çağında etkilidir. 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Rüştü kalaç

 2. Mrb hocam benim kizim dogdugunda birseyi yok sonrdn alnindan kucuk lekeyle buyudu hastaneye goturdugumuzde damar beni soylenildi goz damlasi falan werildi etkisi olmadi sonra doktor dideral werdi 1ay sonra konrol dedi koronadan goturemedim ne yapmaliyim

  • Kliniklerimizde hemanjiom tedavisi yapıyoruz. Coronaya karşı tüm önlemlerikizi aldık ve hasta kabul ediyoruz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan alnındaki hemanjiomun net çekilmiş bir fotoğrafını gönderirseniz yardımcı olabiliriz.
   Öp. Dr. Orhan Coşkun

 3. Slm hocam benim oğlum 30 aylık, 6 aylıkken hemanjiom teşşizi kondu, bir yıldan fazla dideral kullandık baya küçülmüstu, kullanmayı bıraktık, bir aydır tekrar büyüdü, neden büyüdü acaba tekrar başliyalim mı ilaça virüs nedeni ile gidemiyoruz hastaneye

  • Merhaba,
   Bebeğinizdeki hemanjiomun fotoğrafını 05426210888 nolu telefona gönderin değerlendirelim. Uygunsa tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Orhan Coşkun

 4. Hocam kizimin kafasinda hemonjiom Var buyume oluyor doktor kontrole gelin bi ay sonra buyume devam ederse bir kac kez tekrarlanmak uzere hastanede yatirip bi kac gunluk tedavi edecez dedi.Bu nasil bi tedavi olacak verilecek ilaclarin yan etkileri varmi acikcasi cok tedirginim.

 5. hocam iyi günler benim kızımda gözünün kenarında ve ayağının altında var hemoji hastaneyede gidemiyorum pandemi nedeniyle çok tedirginim bana yardımcı olurmusuz

  • Merhaba, 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Kliniklerimizde Corona ya karşı gerekli önlemleri aldık ve uygun şekilde hasta kabul ediyoruz.
   Öp. Dr. Orhan Coşkun

 6. Hayırlı günler benim 5 aylık kızımın göz kenarında hemajiyom var ve şuan koronadan dolayı hastaneye de götüremiyorum en son hematoloji bölümüne gittik başına ve karacigerine ultrason istemisti. Geçen haftaydi ultrason tarihi ama koronadan korkudan cektirmeye getiremedim. Bunun için ne yapmalıyım beklemeliyim doktora gitmelimiyim bilemiyorum. Hangi bölüme gitmem gerekiyor hematoloji buraua direk gel dedi. Başka bölüme gitme dedi bı başka doktor Marmara araştırmada bı cildiye doktoru tavsiye etti lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Ne yapmam gerekiyor ertelemem doğru mu?

  • Acil bir durum değil. Eğer büyüyoruz tedavi edilmeli. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Siz hatalarımızı mağdur etmemek için Corona ya karşı tüm önlemlerimizi aldık ve hastalarımızı tedaviye devam ediyoruz.
   Öp. Dr. Orhan Coşkun

 7. Organ hemanjiyomlarında dideral ne kadar etkilidir

 8. Merhaba hocam
  Eşimin ikiz gebeliği 31.haftada sonlandı. Kızlarımızın gözlerine ROP tanısı konuldu ve 10 cc de karıştırılacak şekilde 0.3×2 ve 0.2×2 cc şeklinde dideral kullanımı verildi. Etkisi nolur gözlerindeki problem düzelir mi

 9. Hocam benim küçük dilin yanında 4 cm hemanjiom var bundan nasıl kurtulabilirim

  • Varsa tetkiklerinşzle birlikte size en yakın kliniğimize gelirseniz, durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.

 10. merhaba hocam benim karaciğerimde 8 santim hemanjiom var bunun tedavisini nasıl yapa bilirim 47 yaşındayım bazan ağrı yapıyor mide bulantım oluyor tedavi olmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri