Karaciğer Hemanjiomu

Karaciğer Hemanjiomu

Merhaba arkadaşlar hemanjiom hastalığı %50-%60 oranında baş ve boyun bölgesinde yani cilde yakın noktada olmaktadır. Tabii ki birde ciltten daha uzak olarak tabir edebileceğimiz iç organlarda da görülebilir. Burada en sık görülen yer ise karaciğer olmaktadır. Daha fazla damarın olduğu bu organımız maalesef hemanjiom açısından yüksek derecede risk içermektedir. Öyle ki toplumun %20’si farkında olmadan bu hastalıkla yaşamaktadır. Teşhisi genelde farklı hastalıkların tanısı esnasında tesadüfen olmaktadır. Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Gastroenteroloji Cerrahisi Kliniği Dev karaciğer hemanjiomlarında enükleasyon isimli bilimsel çalışmasında kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü rapor etmiştir.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Tıp dilinde hepatik ya da kavernöz hemanjiom olarak da tabir edilmektedir. Yine aynı şekilde cilt üzerindeki vakıalar gibi kanserleşme riski olmayan iyi huylu tümörlerdir. Uluslararası Vasküler Anomaliler Çalışması Derneği ISSVA Classification 2018 sayısında bunu teyit etmiştir. Sorunun yapısına baktığımızda yine damarların kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile alakalıdır. Fakat neden olduğu yine tam olarak tespit edilememiştir. Fakat uzmanlar cilt üzerindeki vakıalar doğumdan önce olduğunu düşünmektedir.

Karaciğer Hemanjiomu

Kavernöz Hemanjiom Büyür mü?

Evet, arkadaşlar cilt seviyesindeki vakıalar gibi kavernöz hemangioma yine büyümektedir. Özellikle kadın hastalar için büyüme daha hızlı olmaktadır. Bunun nedeni gebelik döneminde artan östrojen seviyesidir. Aynı şekilde doğum kontrol hapları yine östrojen hormonunu artırdığı için dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Karaciğer Hemanjiomu Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre hastalığın genelde 30-50 yaş arasında tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Hastalık uzun yıllar var olmasına karşın fark edilmeyebiliyor. Bunun nedeni ciddi anlamda şikâyete sebep olmamasıdır. Tabii ki tamamen hiçbir belirtisi olmayacağı anlamına gelmez. Uzmanlar yetişkinlerde karın ağrısı ve mide bulantısı, kusma ve iştahsızlığa neden olabileceğini belirtmektedir. Tabii ki şikâyetler farklı hastalıklar ile de alakalı olabilir. Bebeklerde de görülen hastalık onlarda daha hayati risklere neden olmaktadır. Yapılan araştırma bebeklerde oluşması halinde kalp yetmezliği gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Hastalık Nasıl Anlaşılır, Teşhisi Nasıl Konur?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi teşhisi genelde tesadüfen olmaktadır. Bir araştırma yazısında ölüm sonrası otopsi yapılan hastaların %25 gibi büyük bir bölümünde kavernöz hemanjiom olduğu belirtilmiştir. Yani kişi ömrü boyunca onu fark etmeden yaşamıştır. Tespiti MR, Ultrason ve Tomografi gibi görüntüleme araçları ile mümkündür. En iyi sonuca ulaşmak için dinamik kontrastlı MR önerilmektedir. Bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus cilt yüzeyinden 3’ten fazla noktada olması halinde mutlaka iç organlarda da olup, olmadığı bu cihazlarla kontrol edilmesi gerektiğidir.

Karaciğer Hemanjiomu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerinde görülenler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, karaciğerde olanlar ise sadece ameliyat ile tedavi edilmektedir. İç organımız da görülen hastalığın boyutu 4 cm ve daha büyük olabilmektedir. Tedaviye karar vermeden önce doktorunuz hastalığın boyutu, şikayetleri ve büyüme durumuna göre karar verecektir. Hastalık çok büyük ölçüde değilse, büyümüyor ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa tedavi yerine kontrol edilmesi önerilebilir.

Hemanjiomlu Bölgeyi Karaciğerden Temizleme

Damarları Tıkayarak Küçülmesini Beklemek

Bir diğer yöntem ise damarların tıkanmasıdır. Biliyorsunuz ki hemangioma damar hastalığıdır. İçerisinde yer alan kan ile büyümektedir. Damar tıkama yönteminde kitleye kan taşıyan atardamar tespit edilerek özel bir ilaçla tıkanmaktadır. Kan alamayan kitle küçülme sürecine girmektedir. Genelde bu durum herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Aynı uygulama iç hemoroid hastalarında da uygulanmaktadır. Hemoroid memesine kan taşıyan damar tespit edilerek bağlanmaktadır.

Radyasyon Uygulaması

Çok sık olmasa da uygulanan yöntemlerden biri de radyasyon olmaktadır. Burada amaç X ışınları ile kitleyi tahrip etmektedir. Ama dediğim gibi kullanımı çok yaygın değildir.

Zorunlu Karaciğer Nakli

Bazı hastalarda büyüklük inanılmaz düzeyde olabilir. Yani liver’in tümünü kaplamış olabilir. Müdahale edilmeyecek kadar büyük olanlarda doktorlar organ nakline karar verebilirler.

Karaciğer Hemanjiomu Ameliyatı
Ameliyat ile çıkarılmış büyük bir kitle

Doktora Sor

Evet, arkadaşlar hepatik hemanjiom ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, dilerseniz sorularınızı doktorlarımıza iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Yazının geri kalan kısmında en sık gelen soruların yanıtları yer almaktadır.

Ameliyat Tehlikeli mi?
Tecrübeli bir ekibin yapması halinde tehlikeli değildir. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi tecrübe ve dikkat gerektirmektedir. Öyle ki operasyon esnasında ciddi kan kaybı olabilir. Bunu hesaba katarak operasyon önce bazen 7-8 ünite kan hazırda bekletilmesi gerekir. Ameliyat sonrası hasta 1 hafta kadar hastanede yatması gerekebilir.

Kansere Dönüşür mü?
Hayır, arkadaşlar cilt yüzeyinde olanlar gibi bunlarda iyi huylu tümörler olarak bilinir. Bu nedenle kanserleşme riski yoktur. Tabii ki büyümesi nedeniyle sıkıntı oluşturabilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Hazırlıklar ve operasyonun gerçekleşmesi dahil 4-5 saat sürebilmektedir. Genel anestezi ile hasta tamamen uyutularak yapılmaktadır. Tabii ki birçok tedavi yöntemi olduğunu yukarıda aktardık, uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir.

About admin

579 Yorum

 1. hocam merhabalar 3 senedir karaciger hemonjiomum var 3 adet 47*36 35*28 8*10 buyuk olani egzofitik uzanim gostermistir yaziyor sizce ameliyat gerwktirirmi

  • Merhaba,
   Karciğer hemanjiomlarını tedavi etmiyoruz, İstanbul eğitim -araştırma hastanesi genel cerrahi kliniği ile görüşün

 2. 2×2.5 cm karaciğerde hemanjum bulunmakta büyüklük olarak değerini öğrenebilirmiyim büyüklük olarak kac cm e denk geliyor .İsim gereği 1cmden küçük olması gerekiyor ama büyüklügü hakkında kafam karıştı bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,
   biz karaciğer hemanjiomu tedavisi yapmıyoruz.İstanbul eğitim araştırma hastanesinde genel cerrahi ye görünün.

 3. REZZAK REZZAK

  Merhaba Bende 25 mm karaciğer hemanjiom var. 6 ay önce 20 mm 15 mm bugün ultrason çektirdim 25 mm 14 mm çıktı. Ne yapmam gerekiyor. Ameliyat kaç cm olunca öneriliyor

  • Merhaba,
   biz karaciğer hemanjiomu tedavisi yapmıyoruz.İstanbul eğitim araştırma hastanesinde genel cerrahi ye görünün.

   • Abi nasıl oldu tetavi oldunmu bendede var2.5cmbence benimki büyüyor çünkü ağrı yapiyor siz tedavi oldunuzmu lütfen yardımcı olun

    • Merhaba,
     karaciğer hemanjiomlarını tedavi etmiyoruz. İstanbul eğitim-araştırma hastanesi genel cerrahi kliniği ile görüşün
     Op.Dr. Oğuz Uğur

 4. Merhaba hocam baba da hemanjio lezyon izlenmiştir ne yapılmalı dir

  • Büyüklüğü önemli, takip edilmeli.
   Öp. Dr. Nihat Aydın

  • Annemin hemanjimu 105×90 Ne yapılması lazım 90×85 di

   • Merhaba
    büyüme gösterdiği için tedavi olmalısınız
    Op.Dr. Rüştü Kalaç

   • 4a düzeyinde 52*48 mm benzer düzeyde segmend 6 da 11mm hemonjion gözlenmektedir..iç segmend 8de de 20mm hemanjion gözlendi..yaklaşık 1yildir sırt ağrılarım var çok rahatsız edecek şekilde olmadığından ..fazla kurcalamadim …3ay önce biraz yemeği fazla kacirdiktan sonra mide bulantısı göğüste baskı bayilacakmis hissiyle rahatsızlık geçirdim üç dört gün yemek yiyemedim sonra bir 1ay kadar sıkıntı çekmedim fakat 4ay içerisinde 3kez aynı şeyleri yaşadım bilirubun oranlarında sarılık yüksek olduğu için satılık olma ihtimali olabilir denildi ..safra kesem temiz çıktı midemde az miktarda gastrit çıktı …bana şirket doktorum ankisiyete olabileceğini göğüs sikismalarinin ve mide bulantısınin bundan kaynaklanabileceğini söyledi kafam allak bullak pisikiyattiye gastrolojiye genel cerraha hepsine randevu aldım…4aydir ne yedigimi ne ictihimi biliyorum…ne yapacağımı sasirdim

    • Merhaba,
     Karaciğer hemanjiomlarını her klinik tedavi etmiyor. İstanbul Eğitim Araştırma hastanesi genel cerrahi kliniği ile görüşmelisiniz.

 5. Mr hocam karacigerimde 105*75 mm hemanjiom vardı yaklaşık 3 yılda 7*5 cm kaldı tekrar büyümeye geçebilir mi iki defa embolizasyon oldum

 6. Hayır. Sorun olmaz ama büyüyüp büyümediğini kontrol ettirmek için üst yaptırmalısınız.
  Öp. Dr. Nihat Aydın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri