Hemanjiom tedavi merkezi
 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Hemanjiom Tedavisi
 4. /
 5. Karaciğer Hemanjiomu
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Karaciğer Hemanjiomu

Merhaba arkadaşlar hemanjiom hastalığı %50-%60 oranında baş ve boyun bölgesinde yani cilde yakın noktada olmaktadır. Tabii ki birde ciltten daha uzak olarak tabir edebileceğimiz iç organlarda da görülebilir. Burada en sık görülen yer ise karaciğer olmaktadır. Daha fazla damarın olduğu bu organımız maalesef hemanjiom açısından yüksek derecede risk içermektedir. Öyle ki toplumun %20’si farkında olmadan bu hastalıkla yaşamaktadır. Teşhisi genelde farklı hastalıkların tanısı esnasında tesadüfen olmaktadır. Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Gastroenteroloji Cerrahisi Kliniği Dev karaciğer hemanjiomlarında enükleasyon isimli bilimsel çalışmasında kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü rapor etmiştir.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Tıp dilinde hepatik ya da kavernöz hemanjiom olarak da tabir edilmektedir. Yine aynı şekilde cilt üzerindeki vakıalar gibi kanserleşme riski olmayan iyi huylu tümörlerdir. Uluslararası Vasküler Anomaliler Çalışması Derneği ISSVA Classification 2018 sayısında bunu teyit etmiştir. Sorunun yapısına baktığımızda yine damarların kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile alakalıdır. Fakat neden olduğu yine tam olarak tespit edilememiştir. Fakat uzmanlar cilt üzerindeki vakıalar doğumdan önce olduğunu düşünmektedir.

Karaciğer Hemanjiomu

Kavernöz Hemanjiom Büyür mü?

Evet, arkadaşlar cilt seviyesindeki vakıalar gibi kavernöz hemangioma yine büyümektedir. Özellikle kadın hastalar için büyüme daha hızlı olmaktadır. Bunun nedeni gebelik döneminde artan östrojen seviyesidir. Aynı şekilde doğum kontrol hapları yine östrojen hormonunu artırdığı için dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Karaciğer Hemanjiomu Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre hastalığın genelde 30-50 yaş arasında tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Hastalık uzun yıllar var olmasına karşın fark edilmeyebiliyor. Bunun nedeni ciddi anlamda şikâyete sebep olmamasıdır. Tabii ki tamamen hiçbir belirtisi olmayacağı anlamına gelmez. Uzmanlar yetişkinlerde karın ağrısı ve mide bulantısı, kusma ve iştahsızlığa neden olabileceğini belirtmektedir. Tabii ki şikâyetler farklı hastalıklar ile de alakalı olabilir. Bebeklerde de görülen hastalık onlarda daha hayati risklere neden olmaktadır. Yapılan araştırma bebeklerde oluşması halinde kalp yetmezliği gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Hastalık Nasıl Anlaşılır, Teşhisi Nasıl Konur?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi teşhisi genelde tesadüfen olmaktadır. Bir araştırma yazısında ölüm sonrası otopsi yapılan hastaların %25 gibi büyük bir bölümünde kavernöz hemanjiom olduğu belirtilmiştir. Yani kişi ömrü boyunca onu fark etmeden yaşamıştır. Tespiti MR, Ultrason ve Tomografi gibi görüntüleme araçları ile mümkündür. En iyi sonuca ulaşmak için dinamik kontrastlı MR önerilmektedir. Bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus cilt yüzeyinden 3’ten fazla noktada olması halinde mutlaka iç organlarda da olup, olmadığı bu cihazlarla kontrol edilmesi gerektiğidir.

Karaciğer Hemanjiomu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerinde görülenler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, karaciğerde olanlar ise sadece ameliyat ile tedavi edilmektedir. İç organımız da görülen hastalığın boyutu 4 cm ve daha büyük olabilmektedir. Tedaviye karar vermeden önce doktorunuz hastalığın boyutu, şikayetleri ve büyüme durumuna göre karar verecektir. Hastalık çok büyük ölçüde değilse, büyümüyor ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa tedavi yerine kontrol edilmesi önerilebilir.

Hemanjiomlu Bölgeyi Karaciğerden Temizleme

Damarları Tıkayarak Küçülmesini Beklemek

Bir diğer yöntem ise damarların tıkanmasıdır. Biliyorsunuz ki hemangioma damar hastalığıdır. İçerisinde yer alan kan ile büyümektedir. Damar tıkama yönteminde kitleye kan taşıyan atardamar tespit edilerek özel bir ilaçla tıkanmaktadır. Kan alamayan kitle küçülme sürecine girmektedir. Genelde bu durum herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Aynı uygulama iç hemoroid hastalarında da uygulanmaktadır. Hemoroid memesine kan taşıyan damar tespit edilerek bağlanmaktadır.

Radyasyon Uygulaması

Çok sık olmasa da uygulanan yöntemlerden biri de radyasyon olmaktadır. Burada amaç X ışınları ile kitleyi tahrip etmektedir. Ama dediğim gibi kullanımı çok yaygın değildir.

Zorunlu Karaciğer Nakli

Bazı hastalarda büyüklük inanılmaz düzeyde olabilir. Yani liver’in tümünü kaplamış olabilir. Müdahale edilmeyecek kadar büyük olanlarda doktorlar organ nakline karar verebilirler.

Karaciğer Hemanjiomu Ameliyatı

Ameliyat ile çıkarılmış büyük bir kitle

Doktora Sor

Evet, arkadaşlar hepatik hemanjiom ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, dilerseniz sorularınızı doktorlarımıza iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Yazının geri kalan kısmında en sık gelen soruların yanıtları yer almaktadır.

Ameliyat Tehlikeli mi?
Tecrübeli bir ekibin yapması halinde tehlikeli değildir. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi tecrübe ve dikkat gerektirmektedir. Öyle ki operasyon esnasında ciddi kan kaybı olabilir. Bunu hesaba katarak operasyon önce bazen 7-8 ünite kan hazırda bekletilmesi gerekir. Ameliyat sonrası hasta 1 hafta kadar hastanede yatması gerekebilir.

Kansere Dönüşür mü?
Hayır, arkadaşlar cilt yüzeyinde olanlar gibi bunlarda iyi huylu tümörler olarak bilinir. Bu nedenle kanserleşme riski yoktur. Tabii ki büyümesi nedeniyle sıkıntı oluşturabilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Hazırlıklar ve operasyonun gerçekleşmesi dahil 4-5 saat sürebilmektedir. Genel anestezi ile hasta tamamen uyutularak yapılmaktadır. Tabii ki birçok tedavi yöntemi olduğunu yukarıda aktardık, uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir.

497 Comments

Add a Comment
 1. Hocam ben 14 yaşındayım bende kareciğer de homojen var ney yapmalım

  1. Büyüme var mı takip edilmeli

 2. 26 mm olan kitlelerim, 6 ay aradan sonra 34 mm civarında seyrediyor. Doktorum 1 yıl sonra tekrar gelmemi istedi fakat aklımda şüpheler kaldı. Büyümeye devam ettiği belli olan bu kitlelerin -hemanjiyomların- detaylı tetkiki için öneriniz varsa çok memnun olurum.

  1. Istanbul eğitim araştırma hastanesinde bu konuyla ilgilenen Op. Dr. Erdem Kınacı ile görüşmenizi öneririm.

 3. Bu hemanjiomların ameşut riski varmı?ameliyat sonrası hastada ne gibi düzelmeler önemli gelişmeler olur…birde anadolu yakasında tavsiye edebileceginiz egitim araştrma ve dr varmı acaba bu konuyla ilgilenen.. tşk…benmde aynı dertten şikayetim var ve öğrennce ck üzüldm ck panikledim…

  1. Anadolu yakasında takibi ve tedavisini yapan bildiğim bir kurum yok ama Istanbul eğitim-araştırma hastanesi genel cerrahları yapıyor.

 4. Iyı günler.benim karaciğerimdesag lobta 92× 83× 65 kitlesel lezyon hemanjiom var sadece 6 ayda bir takip edilmesi gerektiği soylendi cildimde bozukluklar var göz altlarım mor kendimi de kimi zaman yorgun hissediyorum lezyondan kaynaklimidir

  1. Karaciğer hemanjiomlarının düzenli takip edilmesi gerekir. Diğer şikayetleriniz için de doktorunuza görünün.

 5. İyi günler. Benim karaciğerimde çapı 1cm sağ ve sol lop olmak üzere iki tane hemanjiom var. Sağ kaburgamın altındaki ağrının sebebi hemanjiom olabilirmi? Teşekkür ederim.

  1. Ağrıya neden olabilir fakat hwmanjiomların takip edilmesi gerekir. Istanbul Eğitim Araştırma hastanesinde karaciğer hemnjiomu tedavisi ile ilgilenen hekimler var

 6. Karaciğer sağ segment 7 lokalizasyonunda 9mm çapında hiperekojen dikkat çekmiştir.(Hemanjiom)

  1. Takibinizin yzpılmazı gerekir,büyüme riski yönünden.

 7. Merhaba 44yaşında bayanım tesadüf ögrendimkaracigerde sağ lopta40 mm heterojen izohiperoik rdusbelirgin vaskülaritesi izlendi sınırlı lezyon A tipik hemanjiom değerlendirildi panikledim beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Takip edilmesi gerekir

 8. Benimde karaciğerimde 9cm lik hemanjiom var embolizasyondan korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Karaciğer hemanjiomları ayrı bir konu, İstanbul eğitim araştırma Hastanesi’nde öp. Dr. Erdem kınacı ile görüşmenizi öneririm.

 9. Takip edilmesi gerekir. Büyüme eğilimi gösterirse tedavi planlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder