Hemanjiom tedavi merkezi
 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Hemanjiom Tedavisi
 4. /
 5. Karaciğer Hemanjiomu
Damar Beni Muayene Randevusu Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Karaciğer Hemanjiomu

Merhaba arkadaşlar hemanjiom hastalığı %50-%60 oranında baş ve boyun bölgesinde yani cilde yakın noktada olmaktadır. Tabii ki birde ciltten daha uzak olarak tabir edebileceğimiz iç organlarda da görülebilir. Burada en sık görülen yer ise karaciğer olmaktadır. Daha fazla damarın olduğu bu organımız maalesef hemanjiom açısından yüksek derecede risk içermektedir. Öyle ki toplumun %20’si farkında olmadan bu hastalıkla yaşamaktadır. Teşhisi genelde farklı hastalıkların tanısı esnasında tesadüfen olmaktadır. Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Gastroenteroloji Cerrahisi Kliniği Dev karaciğer hemanjiomlarında enükleasyon isimli bilimsel çalışmasında kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü rapor etmiştir.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Tıp dilinde hepatik ya da kavernöz hemanjiom olarak da tabir edilmektedir. Yine aynı şekilde cilt üzerindeki vakıalar gibi kanserleşme riski olmayan iyi huylu tümörlerdir. Uluslararası Vasküler Anomaliler Çalışması Derneği ISSVA Classification 2018 sayısında bunu teyit etmiştir. Sorunun yapısına baktığımızda yine damarların kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile alakalıdır. Fakat neden olduğu yine tam olarak tespit edilememiştir. Fakat uzmanlar cilt üzerindeki vakıalar doğumdan önce olduğunu düşünmektedir.

Karaciğer Hemanjiomu

Kavernöz Hemanjiom Büyür mü?

Evet, arkadaşlar cilt seviyesindeki vakıalar gibi kavernöz hemangioma yine büyümektedir. Özellikle kadın hastalar için büyüme daha hızlı olmaktadır. Bunun nedeni gebelik döneminde artan östrojen seviyesidir. Aynı şekilde doğum kontrol hapları yine östrojen hormonunu artırdığı için dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Karaciğer Hemanjiomu Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre hastalığın genelde 30-50 yaş arasında tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Hastalık uzun yıllar var olmasına karşın fark edilmeyebiliyor. Bunun nedeni ciddi anlamda şikâyete sebep olmamasıdır. Tabii ki tamamen hiçbir belirtisi olmayacağı anlamına gelmez. Uzmanlar yetişkinlerde karın ağrısı ve mide bulantısı, kusma ve iştahsızlığa neden olabileceğini belirtmektedir. Tabii ki şikâyetler farklı hastalıklar ile de alakalı olabilir. Bebeklerde de görülen hastalık onlarda daha hayati risklere neden olmaktadır. Yapılan araştırma bebeklerde oluşması halinde kalp yetmezliği gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Hastalık Nasıl Anlaşılır, Teşhisi Nasıl Konur?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi teşhisi genelde tesadüfen olmaktadır. Bir araştırma yazısında ölüm sonrası otopsi yapılan hastaların %25 gibi büyük bir bölümünde kavernöz hemanjiom olduğu belirtilmiştir. Yani kişi ömrü boyunca onu fark etmeden yaşamıştır. Tespiti MR, Ultrason ve Tomografi gibi görüntüleme araçları ile mümkündür. En iyi sonuca ulaşmak için dinamik kontrastlı MR önerilmektedir. Bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus cilt yüzeyinden 3’ten fazla noktada olması halinde mutlaka iç organlarda da olup, olmadığı bu cihazlarla kontrol edilmesi gerektiğidir.

Karaciğer Hemanjiomu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerinde görülenler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, karaciğerde olanlar ise sadece ameliyat ile tedavi edilmektedir. İç organımız da görülen hastalığın boyutu 4 cm ve daha büyük olabilmektedir. Tedaviye karar vermeden önce doktorunuz hastalığın boyutu, şikayetleri ve büyüme durumuna göre karar verecektir. Hastalık çok büyük ölçüde değilse, büyümüyor ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa tedavi yerine kontrol edilmesi önerilebilir.

Hemanjiomlu Bölgeyi Karaciğerden Temizleme

Damarları Tıkayarak Küçülmesini Beklemek

Bir diğer yöntem ise damarların tıkanmasıdır. Biliyorsunuz ki hemangioma damar hastalığıdır. İçerisinde yer alan kan ile büyümektedir. Damar tıkama yönteminde kitleye kan taşıyan atardamar tespit edilerek özel bir ilaçla tıkanmaktadır. Kan alamayan kitle küçülme sürecine girmektedir. Genelde bu durum herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Aynı uygulama iç hemoroid hastalarında da uygulanmaktadır. Hemoroid memesine kan taşıyan damar tespit edilerek bağlanmaktadır.

Radyasyon Uygulaması

Çok sık olmasa da uygulanan yöntemlerden biri de radyasyon olmaktadır. Burada amaç X ışınları ile kitleyi tahrip etmektedir. Ama dediğim gibi kullanımı çok yaygın değildir.

Zorunlu Karaciğer Nakli

Bazı hastalarda büyüklük inanılmaz düzeyde olabilir. Yani liver’in tümünü kaplamış olabilir. Müdahale edilmeyecek kadar büyük olanlarda doktorlar organ nakline karar verebilirler.

Karaciğer Hemanjiomu Ameliyatı

Ameliyat ile çıkarılmış büyük bir kitle

Doktora Sor

Evet, arkadaşlar hepatik hemanjiom ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, dilerseniz sorularınızı doktorlarımıza iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Yazının geri kalan kısmında en sık gelen soruların yanıtları yer almaktadır.

Ameliyat Tehlikeli mi?
Tecrübeli bir ekibin yapması halinde tehlikeli değildir. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi tecrübe ve dikkat gerektirmektedir. Öyle ki operasyon esnasında ciddi kan kaybı olabilir. Bunu hesaba katarak operasyon önce bazen 7-8 ünite kan hazırda bekletilmesi gerekir. Ameliyat sonrası hasta 1 hafta kadar hastanede yatması gerekebilir.

Kansere Dönüşür mü?
Hayır, arkadaşlar cilt yüzeyinde olanlar gibi bunlarda iyi huylu tümörler olarak bilinir. Bu nedenle kanserleşme riski yoktur. Tabii ki büyümesi nedeniyle sıkıntı oluşturabilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Hazırlıklar ve operasyonun gerçekleşmesi dahil 4-5 saat sürebilmektedir. Genel anestezi ile hasta tamamen uyutularak yapılmaktadır. Tabii ki birçok tedavi yöntemi olduğunu yukarıda aktardık, uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir.

479 Comments

Add a Comment
 1. Oglum 29 yasinda tesadufen karacigerde 3 adet 2 cm boyutunda sol lobda hemojion tesbit edildi sagligi problemmi ise girmede engel olarak gostetildi

  1. riskli bazı işlerde çalışması sorun yaratabilir.tedavisi için İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Op.Dr.Erdem Kınacı ile görüşebilirsiniz

 2. Karaciger boyutlari normal (kk 152 mm), konturlari düzgün marginal açılari keskindir. Parankim ekojenotesi homojendir. Karaciger sag lob 8. Segmentte 11×6 mm boyutlarinda hafif hiperekojen görünüm (hemanjoyom?) Izlendi.

  1. merhaba Sinan bey
   biz karaciğer hemanjiomu tedavisi yapmıyoruz.bu sorununuz için İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Op.Dr.Erdem Kınacı ile görüşmenizi öneririm

 3. Benim ablamin karacigerinde homejyen kitle cikmis doktor son gittiginde buyumus demis kanina felan bakmislar simdide mideye ve arkadan hotum bakilacakmis bu hastaligin iyilesme olasiligi varmi

  1. karaciğer hemnjiomu için İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Op.Dr.Erdem Kınacı ile görüşmenizi öneririm

 4. 20*19 mm boyutundaki hemanjiom tehlikeli mi hocam tehlikeli ölçüler belirtilmemiş sitenizde belirtirseniz sevinirim İstanbul üniversitesinde ultrasonda öğrendim
  Allah Razı Olsun sizin gibi insanlardan

  1. merhaba Erkan bey
   şimdi büyük değil ama büyüme eğilimi olan yapılardır.İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Op.Dr.Erdem Kınacı ile görüşmenizi öneririm,tedaviniz ile ilgili size daha yol gösterici bilgi verebilir

 5. Merhabalar
  karaciğer segment 4 de 18mm çaplı segment 8 de kubbe düzeyinde 9 mm çaplı ve segement 6 da 7 mm çaplı homejn iç yapıda hiprekoik lezyonlar izlendi sonucu mevcuttur.bundan 6 ay önce 18mm olan 12mm ,9mm olan 8mm, 7mm olan da 6mm di.ne yapmak gerekmektedir.

  1. karaciğer hemanjiomları için İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Op.Dr.Erdem Kınacı veya Mert Mahsuni Sevinç ile tedavi için görüşebilirsiniz

 6. Hocam ben 49 yaşındayım, karaciğer sağ lobumda 12 cm hemanjiom var, 5yıldır düzenli takip ediyorum. yıllık ortalama 1cm büyüme var.Ne yapmam gerekir? şimdiden teşekkür ederim.
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Merhaba,karaciğer hemanjiomunuz açısından bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

 7. Hocam merhaba birsey danismak istiyorum. Annemin kontrastli mr sonucunda karacigerinde 8 mm lik hepatik adenom goruldu fakat doktor kontrastli dinamik mr istedi. İki mr arasinda farkli sonuc cikabilir mi? Simdiden tesekkurler
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Merhaba,Dinamik MR daha detaylı bir inceleme olup karaciğer ve çevre dokular açısından çektirmenizde fayda vardır.Karaciğer adenomu açısından bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

 8. Hocam eşimin emar sonucunda karaciğer sağ lopta porterosuperiorda subkapsuler alanda yaklaşık boyutu en geniş yerinde 4Cm.ölçülen. hafif lobile konturlu t2 ağ de belirgin hiperintens t1 AG de hipointens sinyal ozelliginde olan tek solit kitle dikkati çekmektedir İVKM enjeksiyonu sonra dinamik olarak elde edilen seri kesitler de ilk aşamada kitlenin periferinde patlamış mısır tarzında kontrast lanma odakları görülmüş ve zaman için de tedrici olarak santrale doğru kontrast lambanın artıp geç fazla homojen kontrast tuttuğu görülmüştür santralinde nidus benzer geç fazla da kontrast tutmayan odak kalmıştır bu kontrast lanma paterni hemonjioma uymaktadır hocam açıklar misiniz tesadüf sonucu çıktı korkulacak bir durum varmı Ankara Gazı Hastanesine gidiyor 6 ay sonra yine gidecek
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Merhaba,Endişe etmeyiniz,eşinizin Karaciğer hemanjiomu açısından bir Gastroenteroji uzmanına başvurmasını öneririm.

 9. Hocam MR sonucum şu şekilde

  Karaciğerde en büyüğü kubbe düzeyinde segment 4A- 8’de lobule konturlu 4 cm boyutlarda önceki inceleme ile karşılaştırıldığında yukarıda tariflenen lokalizasyonlarda bir kısmı milimetrik boyut artışı gösteren multipl T2 yüksek sinyalli İVKM sonrası periferde santrali kontrast tutulumu gösteren öncelikle hemangiom lehine değerlendirilen lezyonlar, daha düşük olasılıkla adenom düşünülmüş olup,interval dönemdeki yavaş boyut artışı nedeni ile 6 ay sonra karaciğer spesifik ajan ile kontrastlı üst abdomen MRG takibi önerilir.
  Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Karaciğerinizdeki hemanjiom açısından bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.Geçmiş olsun.

 10. hocam merhaba annemin mr sonucu: karaciğer kraniokaudal uzanımı 197 mm ölçüldü(hepatomegali) karaciğer kubbesinde sağ lob anterior segment düzeyinde 8mm çapında T1 görüntülerde net olarak ayırt edilemeyen T2 görüntülerde ve diffüzyon görüntülerde hafif hiperintene görünümünde kontrastlı ve dinamik incelemede erken arterial fazda yoğun kontast tutulumu gösteren sonraki fazlarda erken wash out yapmakla birlikte karaciğer parankime göre daha yoğun kontrastlanan kitlesel lezyon izlendi.görünüm öncelikle hepatik adenom şeklinde değerlendirildi. şeklinde yazıyor nedemek bu yardımcı olur musunuz??
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Merhaba,annenizin karaciğerindeki kitle bu rapora göre öncelikle iyi huylu bir kitle olarak görülmekte,bir Gastroenteroloji uzmanına danışmanızda fayda var.Geçmiş olsun.

 11. Hocam eşimin emar sonucundaozelliginde. karaciğer de sağ lopta porterosuperiorda subkapsuler alanda yaklaşık boyutu en geniş yerinde 4cm ölçülen hafif lobile konturlu t2 ağ de
  belirgin hiperin. tens sinyal. özelliğinde olan tek solit kitle dikkati çekmektedir İVKM e. plnjeksiyonu. sonrası dinamik olarak elde edilen seri kesitler de ilk aşamada kitlenin periferinde. patlamis misir tarzinda kontrastlanma odaklari gorunmus ve zaman icinde tedrici olarak santral e doğru kontrast lambanın artıp geç fazla homojen kontra St tuttuğu gorulmustur santralinde nidus benzer geç fazla homojen kontrast tutmayan odak kalmıştır bu konttastlanma paterni hemonjiyoma uymsktadir
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Karaciğerdeki hemanjiom ile uyumlu lezyonunuz için bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır.Geçmiş olsun.

 12. Hocam sol lob orta hattın solunda izlenmekte olup , dalak süperioruna uzanmaktadir. Karaciğer parankimi içerisinde sol lobda büyüğü medial segmentte 31*31 mm boyutunda , sağ lobda anterior segmentte 29*16 mm boyutunda olmak üzere T2A sekanslarda hiperintes izlenen düzgün konturlu nodüler lezyon alanları mevcuttur. Tekrar degerlendirirseniz sevinirim
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Karaciğerinizdeki nodüler lezyonlar açısından bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.Geçmiş olsun.

 13. karacigr sol orta kesimde 7mm çapında hiperekojen hemanjiom ile uymlu görünüm izlendi deniyor ultrasonografide ne anlama geliyor ögrenebilirmiyim
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Hemanjiomu karaciğerinizde çok küçük bir damar yumağı olarak düşünebilirsiniz.Kontrastlı MR çektirmenizde ve bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.Geçmiş olsun.

 14. Hocam merhaba çektirdim USG sonucunda karaciğer normal lokazisyondadır.karaciğer normal boyuttadır. Karaciğer sağ lop posteriorda10mm ve6mm orta kesim8mm boyutundan düzgün konturlü hiperekoik hetorojen solid lezyon izlendi.karaciğer parankim eko su homojen izlenmektedir. Sonuç karaciğer solid lezyonlar (hemanjion)? Yazilmıştır emar istende devlet hastanesinde çektirdiğim için sonuçlar geç veriliyor.bu durumda ne yapılır bana korkmalımıyım.
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Merhaba,bu durumda endişe etmeyiniz.MR sonucunuz ile bir Gasroenteroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder