Karaciğer Hemanjiomu

Karaciğer Hemanjiomu

Merhaba arkadaşlar hemanjiom hastalığı %50-%60 oranında baş ve boyun bölgesinde yani cilde yakın noktada olmaktadır. Tabii ki birde ciltten daha uzak olarak tabir edebileceğimiz iç organlarda da görülebilir. Burada en sık görülen yer ise karaciğer olmaktadır. Daha fazla damarın olduğu bu organımız maalesef hemanjiom açısından yüksek derecede risk içermektedir. Öyle ki toplumun %20’si farkında olmadan bu hastalıkla yaşamaktadır. Teşhisi genelde farklı hastalıkların tanısı esnasında tesadüfen olmaktadır. Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Gastroenteroloji Cerrahisi Kliniği Dev karaciğer hemanjiomlarında enükleasyon isimli bilimsel çalışmasında kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü rapor etmiştir.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Tıp dilinde hepatik ya da kavernöz hemanjiom olarak da tabir edilmektedir. Yine aynı şekilde cilt üzerindeki vakıalar gibi kanserleşme riski olmayan iyi huylu tümörlerdir. Uluslararası Vasküler Anomaliler Çalışması Derneği ISSVA Classification 2018 sayısında bunu teyit etmiştir. Sorunun yapısına baktığımızda yine damarların kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile alakalıdır. Fakat neden olduğu yine tam olarak tespit edilememiştir. Fakat uzmanlar cilt üzerindeki vakıalar doğumdan önce olduğunu düşünmektedir.

Karaciğer Hemanjiomu

Kavernöz Hemanjiom Büyür mü?

Evet, arkadaşlar cilt seviyesindeki vakıalar gibi kavernöz hemangioma yine büyümektedir. Özellikle kadın hastalar için büyüme daha hızlı olmaktadır. Bunun nedeni gebelik döneminde artan östrojen seviyesidir. Aynı şekilde doğum kontrol hapları yine östrojen hormonunu artırdığı için dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Karaciğer Hemanjiomu Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre hastalığın genelde 30-50 yaş arasında tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Hastalık uzun yıllar var olmasına karşın fark edilmeyebiliyor. Bunun nedeni ciddi anlamda şikâyete sebep olmamasıdır. Tabii ki tamamen hiçbir belirtisi olmayacağı anlamına gelmez. Uzmanlar yetişkinlerde karın ağrısı ve mide bulantısı, kusma ve iştahsızlığa neden olabileceğini belirtmektedir. Tabii ki şikâyetler farklı hastalıklar ile de alakalı olabilir. Bebeklerde de görülen hastalık onlarda daha hayati risklere neden olmaktadır. Yapılan araştırma bebeklerde oluşması halinde kalp yetmezliği gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Hastalık Nasıl Anlaşılır, Teşhisi Nasıl Konur?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi teşhisi genelde tesadüfen olmaktadır. Bir araştırma yazısında ölüm sonrası otopsi yapılan hastaların %25 gibi büyük bir bölümünde kavernöz hemanjiom olduğu belirtilmiştir. Yani kişi ömrü boyunca onu fark etmeden yaşamıştır. Tespiti MR, Ultrason ve Tomografi gibi görüntüleme araçları ile mümkündür. En iyi sonuca ulaşmak için dinamik kontrastlı MR önerilmektedir. Bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus cilt yüzeyinden 3’ten fazla noktada olması halinde mutlaka iç organlarda da olup, olmadığı bu cihazlarla kontrol edilmesi gerektiğidir.

Karaciğer Hemanjiomu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerinde görülenler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, karaciğerde olanlar ise sadece ameliyat ile tedavi edilmektedir. İç organımız da görülen hastalığın boyutu 4 cm ve daha büyük olabilmektedir. Tedaviye karar vermeden önce doktorunuz hastalığın boyutu, şikayetleri ve büyüme durumuna göre karar verecektir. Hastalık çok büyük ölçüde değilse, büyümüyor ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa tedavi yerine kontrol edilmesi önerilebilir.

Hemanjiomlu Bölgeyi Karaciğerden Temizleme

Damarları Tıkayarak Küçülmesini Beklemek

Bir diğer yöntem ise damarların tıkanmasıdır. Biliyorsunuz ki hemangioma damar hastalığıdır. İçerisinde yer alan kan ile büyümektedir. Damar tıkama yönteminde kitleye kan taşıyan atardamar tespit edilerek özel bir ilaçla tıkanmaktadır. Kan alamayan kitle küçülme sürecine girmektedir. Genelde bu durum herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Aynı uygulama iç hemoroid hastalarında da uygulanmaktadır. Hemoroid memesine kan taşıyan damar tespit edilerek bağlanmaktadır.

Radyasyon Uygulaması

Çok sık olmasa da uygulanan yöntemlerden biri de radyasyon olmaktadır. Burada amaç X ışınları ile kitleyi tahrip etmektedir. Ama dediğim gibi kullanımı çok yaygın değildir.

Zorunlu Karaciğer Nakli

Bazı hastalarda büyüklük inanılmaz düzeyde olabilir. Yani liver’in tümünü kaplamış olabilir. Müdahale edilmeyecek kadar büyük olanlarda doktorlar organ nakline karar verebilirler.

Karaciğer Hemanjiomu Ameliyatı
Ameliyat ile çıkarılmış büyük bir kitle

Doktora Sor

Evet, arkadaşlar hepatik hemanjiom ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, dilerseniz sorularınızı doktorlarımıza iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Yazının geri kalan kısmında en sık gelen soruların yanıtları yer almaktadır.

Ameliyat Tehlikeli mi?
Tecrübeli bir ekibin yapması halinde tehlikeli değildir. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi tecrübe ve dikkat gerektirmektedir. Öyle ki operasyon esnasında ciddi kan kaybı olabilir. Bunu hesaba katarak operasyon önce bazen 7-8 ünite kan hazırda bekletilmesi gerekir. Ameliyat sonrası hasta 1 hafta kadar hastanede yatması gerekebilir.

Kansere Dönüşür mü?
Hayır, arkadaşlar cilt yüzeyinde olanlar gibi bunlarda iyi huylu tümörler olarak bilinir. Bu nedenle kanserleşme riski yoktur. Tabii ki büyümesi nedeniyle sıkıntı oluşturabilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Hazırlıklar ve operasyonun gerçekleşmesi dahil 4-5 saat sürebilmektedir. Genel anestezi ile hasta tamamen uyutularak yapılmaktadır. Tabii ki birçok tedavi yöntemi olduğunu yukarıda aktardık, uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir.

About admin

553 comments

 1. Hocam merhabalar. Babamın beyin sapında tümör bulundu. Metastaz olabilme ihtimalinden kaynaklı yapılan pet taramasında karaciğer sol lobda falsiform ligaman komşuluğunda 18*20 mm boyutunda lobüle konturlu hipodens lezyon izlendiği söylendi. Radyolojı uzmanı iyi huylu hemanjıom dedi. Naısıl bir tedavi önerirsiniz? yYardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. Seher İnce

  • Merhaba,
   Karaciğer hemanjiomu tedavisi alanımıza girmiyor. İstanbul eğitim araştırma hastanesi genel cerrahi ile görüşmelisiniz.

 2. Hocam merhabalar, babam 2017 eylül ayında kolon ca nedeniyle opere oldu, metastaz yoktu patoloji evre 2 olarak geldi. O tarihten itibaren düzenli bir şekilde 3 ayda 1 kontrollerimizi oluyorduk. Son yapılan kontroller de tomografi de gözükmeyen pet çekiminde tutulum yapan karagiğer sağ ve sol lobunda iki adet lezyon görüldü ve metastaz denildi. Arkasından onkoloji doktorumuzun şüphesi üzerine dinamik mr çekildi ve mr sonucu atipik hemanjiom olarak geldi. 6 ve 6.5 cm çapında. Şimdi biyoosi kararı alındı. Hemanjiom için biyopsi risk midir?

 3. Hocam 8 haftalık hamileyken karaciğer segment 5 düzeyinde 35 mm hemanjiom olduğunu öğrendim 17. Haftada 46 mm olmuştu. Normal doğum riskli olur mu şu an 33. Hafta dayım bir daha kontrol ettirmeli miyim

 4. Benim karaciğerimde 21 cm büyüklüğünde dev hemanjiom çıktı sağ lob tamamını sarmış amaliyat mı olmam gerekli korkuyorum

  • Merhaba,
   Karaciğer hemanjiomları çok büyüyünce travmalarda sorun oluşturabilir, Bu nedenle tedavi edilmelidir. İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Öp. Dr. Erdem kınası ile görüşün.

 5. Karaciğerinde 58mm hemanjiom var sağ göğüs altında şişlik ve ağrı oluyor oturunca göğüs altında batma oluyor bunlar hensnjiomdan olurmu ve ameliyat olmalimiyim

  • Merhaba,
   Karaciğer hemanjiomlarının büyümesi sorun oluşturabilir, Bu nedenle tedavi edilmelidir. İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Öp. Dr. Erdem kınacı ile görüşün.

 6. Hocam eşim i 15 gün önce Bakırköy devlet hastahanesine götürdük film ve tahlil sonucu karaciğırinde 3 adet 3x9x10 büyüklüğünde tümör yesbit edildi amilayat dediler sonuç inşalllah iyi olur. mehmet doğan

 7. Küçük bir ihtimal ama küçülebilir.
  Prof. Dr. H. Berat Cihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri