Hemanjiom Türleri

Hemanjiomlar yapılarına, yerleşim yerlerine, oluşturan damarsal yapının (atar veya toplar damar) durumuna göre farklı isimlerle anılır. Türlere göre tedavide yaklaşım da değişmektedir.

Hemanjiom Çeşitleri

Aşağıdaki sınıflama genel bir sınıflamadır.

 • Şarap lekesi;
  Yaygın kullanılan adı porto wine stain’dir, En sık görülen türüdür. Porto da yapılan bir şarabın renginde olduğu için bu isim verilmiştir. Damarlardaki farklılaşma deride ve oldukça yüzeyseldir, bazen deriden 2-5 mm kabarık olabilmektedir. Genellikle parlak kırmızıdır ama mora çalan koyu renkli de olabilmektedir. Tedavide tek seçenek lazerdir. Karbon dioxit, İPL, rubi lazerler kullanılmaktadır. Hangi lazerr kullanılırsa kullanılsın sorunun ebatlarında kocaman bir yanık izi kalır. Uygulayıcılar “az bir iz kalır” dese de genellikle belirgin iz kalır ancak asıl soruna kıyasla daha az dikkat çekici olur. Dikkat edilmesi gereken bir durum da saçlı deri konusudur, eğer alındaki lezyon saçlı deriye ilerlemişse saçlı deriye lazerle çalışılmamalıdır yoksa saçlar dökülür. Saçların varlığı sorunu gizleyebilirken saçlar dökülünce daha rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkar.
 • Cherry hemangioma
  Her ne kadar cherry çilek demek olsa da çilek kadar büyük değildir, genellikle 5-6 mm ye kadar olanlara cherry hemangiom denir. En küçük olanlar bunlardır, küçük olmaları sebebiyle tedavileri de çok kolaydır, radyo frekansla saniyeler içinde tedavi edilebilir.
 • Kavernoz hemanjiom
  Kavern yani sünger gibi boşluklarla doludur. Bene benzer yapıdadır büyüklükleri çok değişkendir. Küçüklerin tedavisi kolaylıkla yapılabilir ancak büyük olanların tedavileri zorlu bir süreç gerektirir. Aylarca süren 5-10 seans gerekebilir.
 • Gül lekesi
  Çoğu yüz bölgesinde ve özellikle daha çok güneş alan kısımlardadır. Örümcek ağı da denir, İngilizcesi de bu anlamda spider anjiomadır. Kolaylıkla yok edilebilir, lazer kullanan klinikler olsa da radyo frekansla çok daha pratik şekilde yok etmek mümkündür.
 • Melek öpücüğü
  Alın bölgesinde silik kırmızı şekilde görünür, rahatsız ediciliği diğer hemanjiomlar kadar değildir. Pratik tedavisi lazerle yapılabilir. Tedaviden sonra belirsiz yanık izi kalması kaçınılmazdır. Kıllı bölgeye uzuyorsa bu bölgedeki kısmı tedavi edilmeyebilir çünkü uygulanan lazer saçları da dökebilir.
 • Leylek ısırığı
  Çok yaygındır ama ensede olduğu için saçla kamufle olur daha da önemlisi büyük çoğunluğu yıllar içinde kendiliğinden kaybolur. Tedavi gerekmez.
 •  Hemanjiomatozis
  En belalı ve en rahatsız edici olanıdır. Şarap lekesi şeklindedir ama tüm vücudu kaplamıştır. Tedavisi çok zor ve zahmetlidir. Hemanjiomlar arasında en seyrek görülenidir.
  Buraya kadar yazılanlar daha çok hastanın kendisinin de görebildiği ve büyük çoğunluğunun hayati önem arz etmediği deri ve yüzeysel organ hemanjiomlarıyla ilgiliydi. Deri gibi kanın gittiği yani damar olan her organda, diğer deyimle vücudun her noktasından görülebilen bir hastalıktır.
 • Organlarda görülen hemanjiomlar
  Bulunduğu organa ve organın ne kadar hayati organ olmasına bağlı olarak önemi değişmektedir. Organ hemanjiomlarının en yaygın görüleni karaciğer hemanjiomlarıdır. Bunlar genellikle sorun yaratmaz, büyüme eğilimleri minimaldir, takibi ultrason veya MR ile rahatlıkla yapılabilir. Bazı kendini bilmez doktorların “patlamaya hazır bomba taşıyorsun” diyerek hastayı huzursuz etmesini bir tarafa bırakırsak tehlikeli boyutlara kadar büyümesi ender rastlanan bir durumdur.
 • Hayati organ hemanjiomları
  Beyin, göz içi, göz arkası, içkulak, kalp komşuluğu veya kalp kası içinde olması gibi durumlarda büyüme ciddi sorun olabilmektedir.

Her çeşidin kendine özgü tedavi yaklaşımı vardır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri